Janar 17, 2020 20:10 Europe/Tirane
  • Irani i gatshëm të përgjigjet në mënyrë të vendosur ndaj çdo akti aventurizmi

Ministri i Mbrojtjes i Iranit, Gjeneral Brigade Amir Hatami tha se Forcat e Armatosura të Iranit janë të gatshme të japin një përgjigje të fortë ndaj çdo akti aventurizmi.

Në një bisedë telefonike me Hulusi Akar, Ministrin turk të Mbrojtjes, Hatami shtoi se vrasja e komandantit të lartë iranian, Gjeneral-lejtnant Kasem Soleimani ishte një veprim "frikacak" nga Shtetet e Bashkuara dhe një shembull i vërtetë i terrorizmit të sponsorizuar nga shteti. "Amerikanët treguan edhe një herë fytyrën e tyre kriminale para botës dhe vërtetuan natyrën e tyre terroriste për të gjithë," tha shefi iranian i mbrojtjes. Ai kritikoi "llogaritjen e gabuar, gabimin strategjik dhe veprimin e egër" të presidentit amerikan Donald Trump në vrasjen e komandantit të Gardës Revolucionare dhe tha se martirizimi i Soleimanit dhe shokëve të tij nuk do t'i japë fund rezistencës, por do ta forcojë më tej atë. Hatami më tej tha se Irani sulmoi bazën amerikane me raketat e prodhuara prej tij dhe shtoi se amerikanët e kanë kuptuar që nëse kryejnë edhe një herë një veprim të marrëzishëm, ata do të marrin një përgjigje më të rëndë. Ministri turk i mbrojtjes, nga ana e tij, i ofroi ngushëllime qeverisë dhe kombit iranian për vrasjen e gjeneralit Soleimani. Krijimi i tensionit dhe paqëndrueshmërisë në rajon nuk do të ishte i dobishëm për asnjë vend, tha Hulusi Akar, duke shtuar se Ankaraja gjithmonë ka bërë thirrje për krijimin e një sigurie të qëndrueshme në rajon.

 

Tags

Komente