Janar 18, 2020 20:21 Europe/Tirane
  • Zarif: Rajoni po vuan nga kombinimi i arrogancës dhe injorancës së SHBA-ve

Ministri i Jashtëm iranian, Muhamed Xhavad Zarif tha se rajoni po përballet me një situatë "të rrezikshme" për shkak të kombinimit të arrogancës dhe injorancës së SHBA-së.

"Është shumë e rrezikshme sepse në fakt kemi një kombinim shumë të rrezikshëm në Shtetet e Bashkuara: arroganca dhe injoranca," tha Zarif në një intervistë për gazetën indiane Times Now në përgjigje të një pyetjeje për të ardhmen e rajonit. "Ata (amerikanët) nuk e dinë se çfarë po ndodh në këtë rajon dhe ata janë arrogantë mjaftueshëm për të mos kërkuar përgjigje të sakta, por thjesht të jenë të lumtur me armë dhe të ndërmarrin veprime absolutisht të papranueshme e të paligjshme," shtoi ai. Ministri i Jashtëm iranian tha se vrasja e komandantit të lartë iranian Gjeneral Lejtnant Kasem Soleimani ka krijuar një situatë mjaft të rrezikshme në Azinë Perëndimore. Ai tha se SHBA duhet të mësojë se 430 qytete në Indi së bashku me popujt në të gjithë botën, përfshirë në Irak, Liban, Siri dhe Algjeri, kanë mbajtur zi për vrasjen e komandantit të lartë iranian, ndërsa grupi terrorist ISIS e "festoi" atë. "Unë mendoj se kjo duhet të jetë një mësim që Shtetet e Bashkuara të fillojnë të mësojnë për rajonin tonë në vend që ta shtyjnë atë plotësisht në errësirë totale me një politikë katastrofike," theksoi Zarif.

 

Tags

Komente