Shkurt 24, 2020 20:40 Europe/Tirane
  • Irani është fuqizuar më shumë në tre vitet e Trump

Irani nuk kërkon një luftë me Shtetet e Bashkuara, por konsideron se çdo negocim me atë vend është i padobishëm, thotë një këshilltar i lartë ushtarak i Liderit Suprem të Revolucionit Islamik, duke theksuar se Irani kurrë nuk do të braktisë aleatët e tij rajonalë.

Komandanti i lartë ushtarak iranian ka kundërshtuar pretendimet e administratës Trump se Teherani e ka ulur buxhetin e tij të mbrojtjes për shkak të fushatës së Uashingtonit për presion maksimal kundër Republikës Islamike. "Ushtarakisht, ne jemi padyshim në një pozitë më të mirë sot, sesa tre vjet më parë kur Trump erdhi në pushtet, në të gjitha fushat - për sa i përket stafit, organizimit dhe pajisjeve. Dhe ne do të jemi më mirë në pesë vitet e ardhshme nëse Trump rizgjidhet ", tha gjeneral Dehkan, ish-ministër iranian i mbrojtjes, në një intervistë për Financial Times të botuar në numrin e kësaj të hëne në 24 shkurt. "Në rajon, që nga formimi i grupit terrorist ISIS dhe rritja e pasigurisë, ne kemi përdorur të gjitha kapacitetet tona për të organizuar, trajnuar dhe konsultuar aleatët tanë," shtoi ai. Vitet e fundit, Irani ka bërë përparime të mëdha në sektorin e tij të mbrojtjes dhe ka arritur vetë-mjaftueshmëri në prodhimin e pajisjeve dhe materialeve ushtarake, pavarësisht sanksioneve dhe presioneve ekonomike kundër tij , tha Gjeneral Dehkan, i cili sqaroi se strategjia amerikane është e kushtueshme si për ata, ashtu edhe për Iranin. Por ajo që ka rëndësi është të shohim se kush është fituesi i vërtetë sepse sot, ndikimi i Iranit në rajon është rritur megjithë presionet amerikano-sioniste. "Ne kurrë nuk do të braktisim aleatët tanë rajonalë. Ne nuk jemi lojtarë, ne jemi revolucionarë, "shtoi ai. Irani ka forcën më të madhe raketore balistike dhe cruise në Lindjen e Mesme, dhe numri i luftëtarëve të konsideruar aleatë të Iranit në rajon varion nga 150,000 në 250,000, sipas Qendrës për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare , me qendër në Shtetet e Bashkuara, shkruan Financial Times. I pyetur në lidhje me pretendimet amerikane dhe izraelite se Irani ndihmoi Hezbollahun e Libanit dhe Njësitë irakiane të Mobilizimit Popullor të krijonin fabrika raketash në Siri, Liban dhe Irak, gjeneral Dehkan tha se Irani do t'i ndihmojë ata nëse kërkojnë ndihmë. Me kalimin e kohës, forcat amerikane përfundimisht do të nxirren jashtë rajonit, tha ai, duke theksuar se Teherani nuk do të niste sulme ndaj Shteteve të Bashkuara "nëse Amerika nuk e bën këtë"[kundër Iranit] ". Gjeneral Dehkan përfundoi duke përsëritur se Irani nuk dëshironte një luftë me Shtetet e Bashkuara, por vuri në dukje se negociatat me Uashingtonin do të ishin të padobishme. "Shtetet e Bashkuara besojnë se ne jemi në një pozitë të dobët dhe se duhet të negociojmë", tha ai. "Shtetet e Bashkuara duan të negociojnë me ne për të pyetur pse kemi raketa, pse jemi në rajonin tonë dhe pse kemi potenciale ushtarake? Çfarë lloj negociatash janë këto? ".

 

Tags

Komente