Mars 24, 2020 21:08 Europe/Tirane
  • Luftë në pikun e Covid-19? Amerika ta mendojë mirë!

Ajo që ka ndodhur në qiellin iranian, të Premten, 20 Mars, duhet ta shtyjë të mendojë mirë SHBA-në, e cila edhe në kulmin e pandemisë së Covid-19, nuk ka hequr dorë nga anti-iranizmi i saj as për një moment të vetëm.

Kështu, në mesin e një krize të koronavirusit amerikanët besojnë se ka të ngjarë që kjo krizë të "dobësojë forcat e armatosura iraniane"; Amerika planifikon të sulmojë Iranin! Sipas New York Times, sekretari amerikan i shtetit aktualisht po përpiqet të bindë presidentin e Shteteve të Bashkuara që "të nisë një sulm ndaj Iranit" pasi vendi "është përqendruar në luftën kundër koronavirusit" dhe për këtë arsye, "ai do të ishte shumë i prekshëm": "Irani aktualisht po kalon kohë të vështira për shkak të koronavirusit dhe veprimi ushtarak mund t'i detyrojë udhëheqësit iranianë të ulen në tryezën e bisedimeve," tha Mike Pompeo, sekretari i shtetit i SHBA, cituar nga New York Times. Sipas këtij burimi, veprimet e SHBA në perëndim të Al-Anbar në Irak, ku po ndërtohet një bazë e përshtatshme për sistemet Patriot, shkonin në të njëjtin drejtim. Natyrisht Pompeo, i cili beson se ka fituar një marrëveshje me talebanët afganë, duket se nuk është shumë i vetëdijshëm për gjendjen e marinsave të vendosur në bazat amerikane të shpërndara në jug të Gjirit Persik, përndryshe ai kurrë nuk do të mendonte për luftë. Sipas burimeve lokale, flota e pestë amerikane në Bahrein nuk u kursye nga Covid-19, ashtu si bazat amerikane në Katar dhe Emirate. Një luftë kundër Iranit vështirë se mund të bëhet nga marinsat që vuajnë dhe megjithatë Uashingtoni vazhdon, sipas New York Times i cili përmend planin e ristrukturimit të ushtrisë sioniste, të mbrojtur nga shefi i shtabit izraelit Aviv Kokhavi, me këtë projekt lufte anti-Iran. Sipas gazetës, Izraeli është i thirrur të "forcojë kapacitetet e Ministrisë së Luftës, të përdorë mjete teknologjike për aeroplanët luftarakë shtesë, në mënyrë që të jetë në gjendje të shkatërrojë objektivat e armikut, të përmirësojë inteligjencën e ushtrisë, për të zgjeruar mbledhjen e inteligjencës në Iran, duke përfshirë regjistrimin e informacionit me anë të satelitëve, dhe të gjitha këto në sfondin e aftësive të përmirësuara kundër-ofensivë dhe mbrojtëse kibernetike. " "Ndërsa Covid-19 tashmë ka goditur 1.500 izraelitë dhe Izraeli po zhgënjehet aq sa vendosi të anulojë të gjitha manovrat e tij ushtarake, përfshirë Juniper Cobra 2020, Shtetet e Bashkuara po imponojnë ushtrime të përbashkëta ajrore që do të mbahen këtë 24 Mars në jug të Izraelit, duke përfshirë, sipas Times of Israel, avionët F-35s". Por a do të ishte një Iran i prekur nga Covid-19 "një pre e lehtë"? Të Premten, 20 Mars, piloti i një F-18 Super Hornet US, një aeroplan multirole që sipas disa analistëve qëndron mbi avionin F-35, la zonën e tij të operimit në Siri, për të bërë aventurë jo shumë larg nga qielli i Iranit jugor. Ndoshta, është shumë t'i thuhet aventurë ... sipas burimeve ushtarake të cituara nga gazeta Al-Masdar News, avioni, i zbuluar nga radari Fat'h-14, ishte objekt i një ndërhyrje intensive elektromagnetike e cila e ka devijuar atë nga rruga e tij. Kjo goditje u vërejt  vetëm në paralajmërimin e dytë të lëshuar nga operatori iranian, i cili e paralajmëroi pilotin se lëshimi i raketave nuk do të vononte. Sidoqoftë, incidenti po zbulon disa aspekte: një luftë amerikano-izraelite kundër Iranit, i cili ka një forcë ushtarake tokësore të denjë për këtë emër, mund të zhvillohej vetëm nga qielli, por kjo do të ishte larg të qenit një shëtitje. Sistemi i radarit Fat'h-14, me një gamë prej 600 kilometrash dhe i lidhur në sistemin e integruar anti-ajror iranian, është i pari në llojin e tij që është përdorur në Azinë Perëndimore. Dihet në mënyrë të përkryer se avionët F-18 të  SHBA janë të aftë të zhvillojnë luftëra elektronike, gjë që e dyfishon rëndësinë e përgjimit të njërit prej tyre në 20 Mars nga mbrojtja anti-ajrore iraniane. Në fakt, radari shumëdimensional Fat'h-14 është vetëm një pjesë e arsenalit anti-amerikan të Iranit. Ai është i pajisur me sistemin "ECCM" [kundërmasat elektronike], i aftë të zhvillojë luftën elektronike kundër objektivit fluturues në pesë mënyra të ndryshme. Kapaciteti i tij përgjues shtrihet në 40 objektiva lëvizës. Atëherë avionët F-35 dhe F18 të SHBA dhe Izraelit do të kenë surpriza të forta për të provuar nëse i afrohen qiellit iranian.

 

Tags

Komente