Prill 04, 2020 21:10 Europe/Tirane
  • Irani i përgjigjet Pompeos mbi atentatin e supozuar në Turqi

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit reagoi ndaj pretendimit të Sekretarit të Shtetit të SHBA Mike Pompeo i cili akuzoi "diplomatë iranianë" për përfshirje në një tentativë "vrasje" të supozuar në Turqi nëntorin e kaluar.

"Fakt i padiskutueshëm: Diplomatët amerikanë kanë qenë prej kohësh në biznesin e grusht shtetit, armatosjen e terroristëve, nxitjen e dhunës sektare, mbështetjen e karteleve të narkotikëve, shantazhimin e qeverive dhe kompanive, spiunimin madje edhe të aleatëve amerikanë, në flirtimin me diktatorët, kasapët dhe terroristët, etj ..., "tha Abas Musavi në një postim të Shtunën. Sidoqoftë, shtoi Musavi, sekretari amerikan i shtetit, i cili është një ish-agjent i CIA-s dhe gjithashtu i njohur si sekretar i urrejtjes, dhe padronët e tij e kanë ngritur "punën" në një nivel krejt të ri që quhet "terrorizëm mjekësor". "Kjo është arsyeja pse ai ka një ndërgjegje kaq të mbushur me faj, sa që i drejtohet një parashikimi të tillë psikologjik," shtoi zëdhënësi iranian. Reagimi i z. Musavi erdhi pasi Pompeo, anti-iraniani më famëkeq i administratës së presidentit Donald Trump, e ngriti akuzën në një postim të mëhershëm, duke i quajtur diplomatët iranianë "agjentë të terrorit", të cilët "kanë kryer vrasje të shumta dhe komplote bombash në Evropë gjatë dekadës së fundit". Ambasadori i Iranit në Kombet e Bashkuara gjithashtu të enjten reagoi ndaj akuzës së Pompeos dhe tha se tashmë askush nuk  mashtrohet nga fushata e dezinformatave të Uashingtonit kundër Teheranit.

 

Tags

Komente