Korrik 08, 2020 20:57 Europe/Tirane
  • Pse Amerika i frikësohet afrimit Iran-Kinë?

Për shumë vëzhgues amerikanë që e shikojnë me shqetësim afrimin midis Iranit dhe Kinës, ilustruar nga një marrëveshje strategjike 25-vjeçare që përmban aspekte ekonomike, por edhe ushtarake dhe të sigurisë, ajo që po ndodh në Detin e Kinës nuk është pa lidhje me atë që po ndodh në Gjirin Persik.

Sidomos pasi retorika deri më tani jo luftarake e Pekinit duket se ka ndryshuar plotësisht në natyrë, gjë që ka shkaktuar shqetësim në Uashington. Dy fregatat amerikane që veprojnë në Detin e Kinës në këtë moment nëse kalojnë vijën e kuqe, rrezikojnë të sulmohen nga raketat kineze DF ashtu si flota amerikane në Gjirin Persik, mbi të cilën janë kyçur rrjetet nëntokësore të raketave të IRGC. Kjo ngjashmëri në vepra dhe fjalë shqetësoi senatorin neokonservator Micheal Rubin deri në atë pikë sa të shihte përmes marrëveshjes strategjike Iran-Kinë skicën e krijimit të një "baze të parë detare kineze" në Gjirin Persik. Kujtojmë se revista The National Interest që boton artikullin e tij, tashmë është alarmuar nga deklaratat e fundit të komandantit të përgjithshëm të Marinës së IRGC, gjeneral Tangsiri, i cili kishte njoftuar disa kohë më parë qëllimin iranian për të krijuar bazën e parë detare të përhershme të Iranit në Oqeanin Indian, një zonë ku Kina është gjerësisht e pranishme. "Në Lindjen e Mesme, Kina është afirmuar me një prani në rritje ekonomike, por mund të jetë që kjo prani të marrë një dimension të rrezikshëm ushtarak falë marrëveshjes strategjike që Pekini ka nënshkruar me Teheranin dhe që zgjat 25 vjet. Të dy palët tashmë kanë kundërshtuar regjimin e sanksioneve amerikane duke punuar për krijimin e një korridori detar që lidh Gjirin Persik me Karaibet dhe i cili kalon në Ngushticën Bab el-Mandeb, ku Pekini ka bazën e parë detare të tij (Xhibuti). Një prani ushtarake kineze në Gjirin Persik që Irani mund ta bënte të mundur, do të ishte një tjetër sfidë e madhe për Shtetet e Bashkuara. " Dhe revista shton: "Në Detin e Kinës, ekziston gjithashtu një radikalizim i Marinës kineze dhe një padurim, i drejtuar kundër pranisë ushtarake amerikane. Manovrat detare dhe ajrore që Kina sapo ka organizuar në Detin e Kinës së Jugut, një rajon i pasur me burime minerale dhe naftë, nuk është pa lidhje me manovrat detare iraniane të organizuara rregullisht në Gjirin Persik." "Realiteti është se Presidenti Kinez Xi Jinping është përqendruar në strategjinë e tij për ta bërë Kinën fuqinë e parë ushtarake dhe ekonomike në botë brenda afatit dhjetëvjeçar, ndërsa po krijon një sistem financiar alternativ për të zëvendësuar dollarin me juanin. Cili vend tjetër përveç Iranit mund të jetë aleati i Kinës në këtë vepër anti-amerikane të filluar dhjetë vjet më parë? Në disa aspekte, Pekini madje ka tendencë të ndjekë Iranin, dhe kjo duhet të na shqetësojë. Që nga dhjetori i vitit 2019 kur Kina mori pjesë në stërvitjet e përbashkëta detare me Iranin dhe Rusinë, të dy palët nuk kanë ndalur së afruari: Në Këshillin e Sigurisë së Kinës ekziston një mbështetje e fortë për Iranin dhe dosja e embargos për shitjen e armëve Iranit mund të shndërrohet në një fushë konfrontimi midis Pekinit dhe Uashingtonit. Sa për iranianët, ata përfitojnë nga Kina dhe mbështetja e saj për të forcuar ndikimin e tyre, jo vetëm në Azinë Perëndimore, por edhe gjetkë. TV Kinez këtë javë transmetoi një video të ushtrimeve detare kineze në Gjirin e Adenit, jo larg Jemeni dhe Xhibuti. Tre anije luftarake zhvilluan ushtrime për të demonstruar aftësinë e tyre për të përballuar kërcënimet e shumta të sigurisë dhe për të kryer detyra të ndryshme ushtarake, pranë ujërave territoriale të Jemenit të kontrolluara nga Ansarallahu pro-iranian. Kjo është deri tani shfaqja e parë e forcës kineze në Detin e Kuq. Me nivelin ku po shkon bashkëpunimi Iran-Kinë, një bazë detare kineze ose irano-kineze në Gjirin Persik nuk është një perspektivë shumë e largët."

 

Tags

Komente