Gusht 08, 2020 12:27 Europe/Tirane
  • Iran, 132 vdekje dhe 2.125 raste të reja me virusin Korona

Ministria e Shëndetësisë së Iranit duke vë në dukje se deri më tani në Iran janë regjistruar 324.692 persona të infektuar me virusin Korona, ka deklaruar se gjithashtu deri më tani 282.122 persona të infektuar me virusin Covid-19, janë kuruar plotësisht dhe janë liruar nga spitalet.

Sima Sadat Lari, zëdhënësja e Ministrisë së Shëndetësisë së Iranit, sot në konferencën për shtyp publikoi statistikat më të fundit në lidhje me përhapjen e virusit Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit në Iran dhe tha: “Në  bazë të statistikave të konfirmuara nga analizat, gjatë 24 orëve të kaluara janë regjistruar 2.125 raste të reja të personave të infektuar me virusin Korona dhe numri i përgjithshëm i personave të infektuar me virusin Covid-19 në Iran ka shkuar në 324.692 persona".

Ajo shtoi: “Për fat të mirë deri më tani 282.122 persona të infektuar me virusin Korona, janë kuruar plotësisht dhe janë liruar nga spitalet dhe ky proces tani po vazhdon me një shpejtësi më të madhe”.

Sima Sadat Lari në vazhdim tha: “Për fat të keq në 24 orët e kaluara, 132 persona të infektuar me virusin Covid-19, kanë vdekur dhe numri i përgjithshëm i të vdekurve nga ky virus në Iran ka shkuar në 18.264 persona. Ndërkohë 4.148 persona të infektuar akoma ndodhen në repartin intensiv të spitaleve".

Sima Sadat Lari në fund shtoi se deri më tani janë kryer 2.661.965 analiza gjaku për virusin Korona.

Tags

Komente