Gusht 11, 2020 19:50 Europe/Tirane
  • Teherani: Trump kishte 4 vjet kohë për diplomaci me Iranin, por zgjodhi të bënte gabimet më të këqija

Teherani thekson se Presidenti amerikan Donald Trump kishte katër vjet kohë gjatë mandatit të tij për të filluar diplomacinë me Iranin, por ai nuk arriti ta kuptojë këtë mundësi dhe në vend të kësaj e drejtoi Shtëpinë e Bardhë drejt "gabimeve më të këqija" në marrëdhëniet me Republikën Islamike.

Ali Rabiei, zëdhënësi i administratës së Iranit, i bëri komentet të martën në përgjigje të Trump, i cili kohët e fundit u tha mbështetësve të tij në një fushatë fondesh se do të arrinte një marrëveshje me Iranin "brenda katër javësh" nëse ai rizgjidhet në zgjedhjet e nëntorit. Zyrtari iranian hodhi poshtë pretendimet e Trumpit si një dredhi naive për të tërhequr më shumë vota, duke shtuar se presidenti amerikan, nëse rizgjidhet, "nuk do të arrijë asnjë marrëveshje për aq kohë sa ai vazhdon politikën e presionit kundër Iranit". "Zoti Trump kishte katër vjet kohë për të filluar diplomacinë e suksesshme me Iranin duke zgjedhur rrugën e duhur, të pajtuar dhe ligjore. Jo vetëm që nuk arriti ta bëjë këtë, por ai gjithashtu bëri gabimet më të këqija të Amerikës në dekada, "u tha Rabiei gazetarëve në Teheran. Ai më tej tha se Irani është i gatshëm të ruajë "rezistencën maksimale" për aq kohë sa është e nevojshme, nëse SHBA refuzojnë të ndalojnë armiqësitë e tyre.

 

Tags

Komente