Gusht 11, 2020 20:25 Europe/Tirane
  • Irani shkatërron pesë ekipe spiunazhi të lidhura me shërbimet e huaja

Forcat e inteligjencës iraniane kanë identifikuar dhe arrestuar një numër spiunësh të lidhur me shërbimet e huaja të spiunazhit.

Nënkryetari i departamentit të spiunazhit të Ministrisë së Inteligjencës njoftoi të martën se pesë ekipe spiunësh ishin çmontuar në këtë proces, duke i përshkruar arrestimet si një seri goditjesh në përballje me "sistemin hegjemonik". Zyrtari tha se oficerët e huaj të inteligjencës, duke përdorur metoda të ndryshme komplekse, po përpiqeshin të spiunojnë projektet bërthamore, politike, ekonomike, ushtarake dhe infrastrukturore të Iranit. Ata vepronin nën kujdesin e Agjencisë Qendrore të Inteligjencës (CIA), agjencisë izraelite të spiunazhit Mossad dhe të disa vendeve evropiane dhe kishin për qëllim të kryejnë akte të sabotimit në Iran, intensifikimin e sanksioneve mizore kundër Iranit, parandalimin e Republikës Islamike nga blerja e teknologjive moderne dhe të dëmtonin marrëdhëniet e Teheranit me shtetet mike, vuri në dukje nënkryetari i departamentit të spiunazhit të Ministrisë së Inteligjencës. Zyrtari tha se këto përpjekje të dëshpëruara u neutralizuan falë vigjilencës dhe aftësive të forcave iraniane të sigurisë. Ai dha një paralajmërim për "ata që janë mashtruar, tradhtarë, armiq të fshehtë dhe të hapur të Republikës Islamike", duke theksuar se ata nuk do të jenë të imunizuar nga fuqia e inteligjencës së Iranit në çdo vend kur bëhet fjalë për sigurinë kombëtare të vendit.

 

Tags

Komente