Shtator 21, 2020 09:32 Europe/Tirane
  • Organizata Badr: Ne irakianët u jemi borxhli iranianëve

Një anëtar i lartë i Organizatës Irakiane Badr theksoi se vendi i tij i detyrohet Iranit në luftën kundër ISIS dhe i bëri thirrje qeverisë irakiane të qëndrojë pranë Teheranit në përballje me sanksionet e ashpra të SHBA kundër Iranit.

Sipas Agjencisë së Lajmeve Fars, "Muhamed Mehdi Al-Bayati", ish Ministri Irakian i të Drejtave të Njeriut dhe anëtar i Këshillit Qendror të Organizatës Badr të kryesuar nga "Hadi Al-Amiri", i bëri thirrje qeverisë Irakiane të qëndrojë pranë Iranit përballë sanksioneve të ashpra të SHBA kundër Iranit. Në një intervistë me faqen e lajmeve të lajmeve Bagdad Today, Muhamed Al-Bayati tha se Këshilli i Sigurimit, Kombet e Bashkuara dhe vendet e tjera duhet të qëndrojnë pranë Iranit përballë sanksioneve ekonomike shtypëse të SHBA kundër Iranit. Al-Bayati tha: "Ne irakianët u jemi borxhli iranianëve në luftën që kemi pasur kundër ISIS dhe nëse nuk do të kishim municionet dhe komandantët e tyre, situata në Irak do të ishte e ndryshme nga ajo që është tani."  Udhëheqësi i lëvizjes Badr vazhdoi t'i bëjë thirrje qeverisë Irakiane të qëndrojë pranë Iranit dhe të sigurojë ndihmë ekonomike në mënyrë që të zvogëlojë presionin e sanksioneve shkatërruese të Uashingtonit kundër Teheranit. Ky është udhëheqësi i Organizatës Badr në Irak, lidhur me zgjedhjet e ardhshme amerikane, tha se fitorja e "Joe Biden" në këto zgjedhje nuk do të sjellë ndonjë ndryshim në politikën e jashtme të Uashingtonit dhe shtoi: Të gjithë janë thjesht kukulla që lëvizin sipas orareve të paracaktuara; Por ne shpresojmë që politika e ardhshme ekzekutive të jetë e ndryshme nga politika aktuale armiqësore e Trump.

Tags

Komente