Tetor 23, 2020 10:41 Europe/Tirane
  • Bin Selman thotë se nëse ai normalizon marrëdhëniet me Izraelin, Irani do ta vrasë atë

Gazeta sioniste Haaretz citoi një burim të afërt me Princin e Kurorës Saudite të thoshte se ai donte të normalizonte marrëdhëniet me regjimin sionist por kishte frikë nga një reagim nga Irani, Katari dhe populli saudit.

Gazeta sioniste Haaretz raportoi të enjten se Haim Saban, një miliarder sionist dhe mik i ngushtë i Muhamed bin Selman, ishte takuar kohët e fundit me të. Ai pretendoi se Princi i Kurorës Saudite i kishte thënë se kishte frikë nga një reagim nga Irani dhe populli saudit për normalizimin e marrëdhënieve me regjimin pushtues të Kodsit. Saban, i cili është një sponsor i fushatës së demokratëve në zgjedhjet presidenciale, gjatë një takimi virtual të Mërkurën zbuloi disa nga përmbajtjet e takimit me kandidatin demokrat për president Joe Biden dhe zëvendës presidentit të Biden, Kamala Harris. Saban pretendon se bin Selman i tha atij se ishte i gatshëm të vendoste marrëdhënie të plota diplomatike me Izraelin, por kjo mundësi është e pamundur sepse, sipas tij, ky veprim mund t’i imponojë atij kosto të mëdha politike në vend. Sipas Saban, Princi i Kurorës Saudite ka thënë se në këtë kohë ai nuk mund të bashkohet me fqinjët e tij që kanë bërë kompromise përkatësisht Bahrein dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Bin Selman ka thënë: "Sepse ky veprim do të çojë në vrasjen time nga duart e Iranit, Katarit dhe kombit tim (populli i Arabisë Saudite)." Haaretz nuk e përmendi kohën e takimit të Saban dhe bin Selman, por shkroi se ai (Saban) ishte një nga demokratët e paktë të pranishëm në nënshkrimin e marrëveshjes së normalizimit midis Bahrejnit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe me Tel Avivin. Një raport i fundit nga Instituti i Kërkimeve të Azisë Perëndimore me qendër në Uashington, thotë se qëndrimi i mbretit saudit ndaj angazhimit për paqen arabo-izraelite (paqja në shkëmbim të tokës) bazuar në Nismën Arabe të Riadit të 2002 është një nga pengesat për normalizimin e marrëdhënieve midis Arabisë Saudite dhe regjimit të Tel Avivit. Nisma Arabe e Paqes u prezantua në vitin 2002 si marrëveshja më e rëndësishme për të zgjidhur konfliktin midis Palestinës dhe regjimit sionist, me një theks nga Arabia Saudite në mbrojtjen e të drejtave palestineze; Por marrëveshja e normalizimit me Izraelin e injoron plotësisht këtë iniciativë saudite. Nga ana tjetër, rivalët e Muhamed bin Selman në përpjekje për të arritur fronin janë duke pritur për një veprim nga princi që është në kundërshtim me konsideratat e opinionit publik saudit për të nxitur popullin saudit kundër Princit të Kurorës. Por më e rëndësishmja, faktori më i madh i ndikimit saudit tek vendet e tjera arabe dhe islamike është administrimi i vendeve të shenjta të myslimanëve; Prandaj, paqja publike me sionistet do të lëkundë rëndë pozicionin e Arabisë Saudite dhe gjithashtu duke qenë se sauditët gjithmonë e kanë konsideruar Iranin armikun e tyre më të madh, ata nuk mund të heqin dorë nga Palestina dhe të bëhen shkak që Republika Islamike e Iranit në komunitetin botëror të njihet si mbështetësi më i rëndësishëm i idealit dhe kombit palestinez.

Tags

Komente