Tetor 25, 2020 15:18 Europe/Tirane
  • Vritet një lider i Al Kaidas në Afganistan

Forcat e sigurisë së Afganistanit gjatë një operacioni kanë vrarë Abu Muhsen Al-Misri, kreun e organizatës terroriste Al Kaida në Afganistan.

Forcat afgane të sigurisë kanë vrarë Abu Muhsin al-Misri, një udhëheqës i lartë i Al-Kaidës, i cili gjithashtu kërkohej nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Drejtoria Kombëtare e Sigurisë e Afganistanit, tha më 24 tetor se Al-Misri, që besohet të jetë figura e dytë kryesore në Al-Kaida, u vra nga forcat speciale në provincën qendrore Ghazni.

Ai nuk dha më shumë detaje dhe nuk tha kur ai u vra. Al-Misri, një shtetas egjiptian i cili gjithashtu quhej me emrin Husam Abd-al-Ra’uf, ishte udhëheqës i lartë i Al-Kaidës dhe drejtoi operacionet mediatike të veshjeve terroriste.

Ai ishte në listën e terroristëve më të kërkuar të FBI-së për ofrimin e mbështetjes për një organizatë terroriste dhe konspiracionin për të vrarë qytetarët e SHBA-së.

Vrasja e Al-Misrit vjen derisa talibanët dhe qeveria afgane vazhdojnë bisedimet e paqes në Katar që synojnë t’i japin fund gati 19 viteve të luftës.

Pavarësisht bisedimeve të paqes, militantët dhe Kabul përfshihen në luftime pothuajse të përditshme.

Negociatat pasojnë një marrëveshje midis Shteteve të Bashkuara dhe talibanëve të nënshkruar në shkurt, e cila parashikon që forcat e SHBA-së të largohen nga Afganistani dhe talibanët të angazhohen për të mos lejuar që toka afgane të përdoret nga grupet terroriste për të filluar sulme jashtë vendit.

Mbeten pyetje nëse talibanët mund ose do të kenë lidhje të ashpra me Al-Kaidën.

Tags

Komente