Nëntor 29, 2020 19:51 Europe/Tirane
  • Dronët turq hyjnë në vijën e betejës në Jemenin jugor

Burime të informuara pretendojnë se dronët e përparuar dhe modernë turq kanë hyrë në vijën e konfliktit në Jemenin jugor për t'u përballur me forcat e mbështetura nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Sipas Agjencisë së Lajmeve Fars News, "burime të mirinformuara" në Jemen raportojnë për përshkallëzimin e përplasjeve ushtarake në frontet e provincës jugore të Jemenit Abin, në lindje të Adenit dhe për shkëmbimin e akuzave midis palëve të përfshira në luftën për pushtet. Lufta në disa provinca jugore të Jemenit po zhvillohet midis aleatëve të Arabisë Saudite (milicitë e qeverisë së Mansur Hadi) dhe aleatëve të Emirateve të Bashkuara Arabe (Asambleja Kalimtare). Gazeta Al-Arab me bazë në Londër, duke cituar disa burime të informuara, raportoi se pesë anëtarë të Këshillit Kalimtar të mbështetur nga Emiratet e Bashkuara Arabe u vranë. Burimet thanë se këta njerëz humbën jetën pas bombardimeve të selisë së Këshillit Kalimtar të Jemenit Jugor me dronë modernë turq. Më herët, Mohammed al-Nakib, një zëdhënës i Këshillit Kalimtar të Jemenit Jugor, tha se bazat e këtij grupi në Abin ishin sulmuar nga dronët turq.

 

Tags