Janar 06, 2021 08:15 Europe/Tirane
  • Presidenti irakian: Dëshmorët Sulejmani dhe Al-Mohandes kishin një histori të gjatë të luftimit kundër ISIS dhe tiranisë

Presidenti i Irakut të martën shënoi përvjetorin e martirizimit të gjeneralit Kasem Sulejmani, komandant i Forcës Kods të Trupave të Gardës Revolucionare Islamike dhe Abu Mahdi al-Mohandes, nënkryetari i Organizatës Irakiane të Mobilizimit Popullor. Dy komandantët e lavdishëm i Islamit të cilët luftuan për mbështetjen e Irakut në luftën kundër terrorizmit.

Sipas Agjencisë së Lajmeve Fars, "Barham Saleh" në ceremoni, duke deklaruar se gjeneral "Soleimani" ishte me Irakianët në kushtet e vështira të luftës me grupin terrorist ISIS, vuri në dukje se ky komandant i lavdishëm i Islamit dhe "Abu Mahdi Al-Mohandes" ka një histori të gjatë të luftimeve kundër tiranisë, diktaturës dhe terrorizmit të ISIS. Ceremonia, e organizuar nga Organizata Popullore Irakiane Hashd Shaabi, morën pjesë një numër zyrtarësh dhe ministrash Irakianë. Gjeneral haxhi Kasem Sulejmani, Abu Mahdi al-Mohandes dhe një numër i shoqëruesve të tyre u vranë në një sulm ajror nga agresorët terroristë amerikanë pranë kryeqytetit Irakian në aeroportin e Bagdadit, mëngjesin e së Premtes më 3 Janar 2020. Gjeneral Sulejmani dhe Abu Mahdi al-Mohandes ishin figura të shquara në luftën kundër grupeve takfiriste dhe terroriste, përfshirë ISIS, në rajonin e Azisë Perëndimore.

Tags