Janar 19, 2021 08:09 Europe/Tirane
  • Ministri i Mbrojtjes i Jemenit: Ne do të zbulojmë sisteme të përparuara ushtarake

Forcat e Armatosura të Jemenit kanë sisteme moderne ushtarake që do të zbulojnë së shpejti, tha Ministri i Mbrojtjes Kombëtare i Jemenit.

Sipas agjencisë së lajmeve IRIB; Gjeneral brigade Muhamed Al-Atefi tha se Forcat e Armatosura të Jemenit kanë sisteme të përparuara ushtarake, disa prej të cilave po mbrojnë Jemenin dhe të tjerët do të zbulohen në të ardhmen e afërt, duke shtuar: "Këto sisteme janë zhvillime të mëdha në strategjinë e luftës dhe Do të krijojë konfrontim me agresorët. Al-Atefi theksoi se Jemeni ka bërë hapa të jashtëzakonshëm në ndërtimin e armëve të lehta, të mesme dhe të rënda dhe raketave tokë-tokë, balistike, taktike dhe strategjike. Duke iu referuar vendimit të SHBA për ta quajtur lëvizjen Ansarullah një terrorist, Muhamed Al-Atefi tha: "Nuk është e lejueshme ose e përshtatshme që dikush që mbron vendin dhe kombin e tij të quhet terrorist". "Amerikanët vetë janë terroristë," shtoi ai. Shtetet e Bashkuara mbështesin pushtimin e Jemenit dhe masakrojnë kombet, dhe grupet terroriste krijohen nga ky vend. Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo njoftoi 11 janar se ministria ka njoftuar Kongresin për vendimin e saj për të vendosur Ansarullah në "organizatën e huaj terroriste".

Tags