Janar 21, 2021 08:42 Europe/Tirane
  • Netanyahu i bëri thirrje Biden për ndihmë

Kryeministri izraelit ka bërë thirrje për lidhje më të ngushta me Uashingtonin nën Presidentin e ri Joe Biden.

Sipas IRNA; Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu i bëri thirrje Joe Biden për të forcuar aleancën midis Uashingtonit dhe Tel Avivit pasi presidenca e Donald Trump në Shtetet e Bashkuara përfundoi dhe ai humbi sponsorin e tij kryesor të krimeve. Për këtë Netanyahu gjithashtu bëri thirrje për mbështetje. Ish Presidenti i SHBA Donald Trump zbuloi Planin e Marrëveshjes së Shekullit në 28 Janar 2020, bazuar në transferimin e Jeruzalemit dhe pjesëve të okupuara të Bregut Perëndimor tek regjimi sionist, ndërtimin e vendbanimeve sioniste në territoret palestineze, si dhe përjashtimi i kthimit të palestinezëve në atdheun e tyre. Trump gjithashtu vitin e kaluar detyroi Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini, Sudanin dhe Marokun të normalizonin marrëdhëniet me regjimin sionist duke i kthyer shpinën çështjes Palestineze. Presidenca e Trump përfundoi dje, të Mërkurën.

Tags