Shkurt 26, 2021 19:56 Europe/Tirane
  • Biden tregon fytyrën e tij në Siri

Sulmi ajror i urdhëruar nga Biden i cili shënjestroi qytetin Abu Kamal brenda natës nga e enjtja në të premte, duke vrarë një person në radhët e Rezistencës Irakiane aleate me ushtrinë Siriane, mund të rezultojë veçanërisht i rrezikshëm për amerikanët pasi Siria "ka sisteme S-300 " të cilët " synon t'i përdorë ".

Duke iu referuar sulmeve ajrore të SHBA kundër Sirisë lindore, kreu i komitetit ndërkombëtar të Këshillit të Federatës Ruse, Konstantin Kosachev u tha gazetarëve të Premten se agresioni ushtarak amerikan kundër Sirisë do të çonte në një përshkallëzim të tensioneve në rajon dhe në dështimin e normalizimit të pritur të ndërveprimit midis Uashingtonit dhe Teheranit brenda kornizës së marrëveshjes bërthamore. "Sulmi i SHBA vjen ndërsa detajet e një sulmi me raketa të 22 shkurtit në Zonën e Gjelbër të Bagdadit mbeten të paqarta. Kështu, Shtetet e Bashkuara përsëri i dhanë vetes të drejtën për ta hetuar, dënuar dhe zbatuar dënimin, pa respektuar normat dhe parimet e së drejtës ndërkombëtare. Sidoqoftë, kjo histori bëhet çuditërisht e rrezikshme, sepse intensifikon mundësinë e një konfrontimi ushtarak në rajon dhe prish normalizimin e ndërveprimit Iran-SHBA brenda kornizës së marrëveshjes bërthamore ", shtoi ai. Konstantin Kosachev tha se amerikanët duhet të flasin qartë për këtë sulm. Ai më tej theksoi se Irani po ndihmon forcat siriane në luftën kundër terrorizmit. Më parë, senatori rus Vladimir Xhabarov, nënkryetari i parë i Komitetit të Çështjeve Ndërkombëtare të Këshillit të Federatës Ruse, tha se veprime të tilla mund të çojnë në një konflikt të madh dhe Siria do të ketë armë moderne, përfshirë sistemet S-300, prandaj amerikanët duhet të jenë shumë të kujdesshëm. Pentagoni tha të Premten në mëngjes se ushtria amerikane kishte goditur pozicionet që u përkisnin grupeve të Rezistencës në Sirinë lindore me urdhër të Presidentit Biden. Biden urdhëroi goditjen e pozicioneve të Rezistencës Irakiane në Abu Kamal për të marrë hakun e sulmit me24 raketa të  16 shkurtit kundër pjesëve më të fortifikuara të bazës amerikane në aeroportin e Erbilit! Sipas vëzhguesve, SHBA tani nuk janë në gjendje të veprojnë ushtarakisht në Irak, prandaj është e kuptueshme tërheqja e tyre de facto nga Iraku në Siri. Fakti është se kreu i Pentagonit, i cili ka vetëm disa qindra forca në bregun lindor të Eufratit, bëri një gabim të rëndë duke goditur rajonin Abu Kamal. Forcat amerikane janë të pranishme në Sirinë lindore, e cila është vendi i fushave dhe objekteve të gazit dhe naftës të këtij vendi, dhe ata po plaçkitin naftën siriane. Sulmi i fundit ajror i SHBA ndaj Sirisë është gjithashtu një sulm në territorin e një vendi të pavarur anëtar të OKB dhe konsiderohet një veprim i paligjshëm dhe agresiv, duke qenë se ky sulm u krye pa asnjë autorizim nga Këshilli i Sigurimit i OKB. Duke urdhëruar sulmin, Biden tregoi se pavarësisht se cili president është në Shtëpinë e Bardhë, qasja dhe politikat provokuese, agresive dhe plaçkitëse të Amerikës mbeten të pandryshuara.

 

Tags