Shkurt 28, 2021 08:11 Europe/Tirane
  • Ben Salman do ta ketë të vështirë të ndalë një revolucion si ai iranian

Revista amerikane Politico shkruan në një artikull se në situatën aktuale kritike, më shumë vëmendje duhet t'i kushtohet Arabisë Saudite në mënyrë që "një revolucion i ngjashëm me Revolucionin Iranian të mos përsëritet në këtë vend".

Publikimi i raportit mbi vrasjen e gazetarit disident saudit Jamal Khashoggi duket të jetë pjesë e enigmës së politikës së re të Shtëpisë së Bardhë ndaj Riadit për të "rivendosur" marrëdhëniet SHBA-Saudite, sipas raportit të Politico. Joe Biden përbuzi afërsinë e administratës Trump me mbretërinë Saudite, e karakterizuar nga mbështetja e padiskutueshme dhe shitja e pakufizuar e armëve, ndonjëherë e koordinuar përmes WhatsApp-it midis dhëndrit të Trump Jared Kushner dhe Princit të Kurorës Mohammed bin Salman. Sipas revistës amerikane, raporti i drejtorit të inteligjencës kombëtare nuk dha pothuajse asnjë informacion të ri që lidhte drejtpërdrejt Ben Salman me vrasjen, duke thënë vetëm se ai "kishte miratuar një operacion për kapjen ose vrasjen e gazetarit Saudit Jamal Khashoggi". Megjithatë, kjo është një linjë më e ashpër sesa administrata Trump ka përdorur ndonjëherë, shton Politico. “Por një ndryshim thelbësor i politikës është i nevojshëm. Status quo-ja në Arabinë Saudite nuk është e qëndrueshme. Ndërsa bota po heq varësinë e saj nga nafta saudite, sundimtarët e Riadit nuk kanë më mundësi të paguajnë qytetarët meshkuj për t'u ulur në tavolina dhe qytetaret femra për t'u ulur në shtëpi, ndërsa puna e vërtetë bëhet nga punëtorë të huaj. MBS ka përshpejtuar një tranzicion ekonomik dhe social i cili është i nevojshëm dhe duhet të inkurajohet. Në fund të fundit, kalimi në "normalitet" do të thotë ose një revolucion në Arabinë Saudite ose një qeveri më pak autoritare ", thotë artikulli. Sipas Politico, Biden duhet të ndihmojë në mbështetjen e Arabisë Saudite në këtë tranzicion. "Por për të shmangur modelin iranian, Biden duhet të mbështesë normalizimin saudit, pavarësisht nga despotizmi vrasës i MBS." “Mosfunksionimi i marrëdhënieve SHBA-Arabi Saudite i paraprin epokës Trump. Gabmi më i dukshëm bashkëkohor ka qenë mbështetja e administratës Obama për luftën e Arabisë Saudite ndaj Jemenit, e cila filloi në 2015 me ndihmën e Emirateve të Bashkuara Arabe dhe shtatë partnerëve të tjerë pro-koalicionit. Administrata e Obamës mbështeti luftën e udhëhequr nga sauditët sepse shpresonte se sauditët do të zbusnin kundërshtimet e tyre ndaj marrëveshjes bërthamore të Iranit. Bixhozi nuk dha fryt: Sauditët e dënuan ashpër marrëveshjen dhe Jemeni u shkatërrua. Më shumë se 2 milion fëmijë nën 5 vjeç janë në rrezik të kequshqyerjes akute në muajt e ardhshëm për shkak të luftës dhe bllokadës së vendosur nga Arabia Saudite, përveç qindra mijëra të vrarëve tashmë ", shton artikulli i Politico. Dhe revista amerikane vazhdoi: "Dekadat e mbështetjes amerikane, bazuar në varësinë e Amerikës nga nafta saudite, i kanë siguruar sauditët në pushtet për pozicionin e tyre të sigurt, të garantuar nga fuqia e ushtrisë amerikane pavarësisht nga pengesat (siç ishte embargo e naftës e vitit 1973). Politika e SHBA-së ka qenë përgjithësisht të sigurojë Arabinë Saudite me shpresën për të inkurajuar sjellje të mirë, siç bëri Biden në fillim të këtij muaji kur ai kërkoi t'i jepte fund luftës në Jemen, por e ka ngushëlluar Arabinë Saudite me premtime të mbrojtjes kundër Iranit. Mbrojtja e SHBA i ka mundësuar Arabisë Saudite, veçanërisht nën MBS, të ndjekë politika të pamatura që destabilizojnë rajonin. " "Por tani, me ndryshime të mëdha në politikën energjetike të SHBA, nevoja për naftë është më pak se kurrë. Për këtë arsye, prania masive ushtarake e SHBA-së në rajon tani reflekton më shumë inerci, sesa interesa të SHBA-së. Partnerët amerikanë të sigurisë në Lindjen e Mesme, duke përfshirë Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Izraelin, duan që Shtetet e Bashkuara të qëndrojnë hegjemoni ushtarake në rajon për të mbështetur ambiciet e tyre rajonale. Kjo nuk është në interesin e Shteteve të Bashkuara. Në situatën aktuale të tensionuar, ku tensionet ka të ngjarë të përshkallëzohen, Biden duhet të ndërmarrë një hap të madh për të parandaluar ndonjë luftë të mëtejshme në Lindjen e Mesme dhe të përpiqet të ndëshkojë sauditët në një periudhë afatshkurtër me synimin e një strategjie afatgjatë" , specifikon Politico. “Nafta dhe ushtria amerikane janë ato që mbajnë diktatorët arabë në pushtet. Ekonomia globale ngadalë po zvogëlon varësinë e saj nga lëndët djegëse fosile që po vrasin planetin. Shtetet e Bashkuara duhet të ndalojnë së mbështeturi diktatorët arabë me shitjen e armëve dhe të ndihmojnë në shkëputjen e ekonomive të tyre nga nafta. Ndërsa shumë me të drejtë e shohin angazhimin me MBS si të pakëndshëm, për shkak të keqtrajtimit të tij ndaj kritikëve, megjithatë Biden duhet të vazhdojë marrëdhënien e tij me të, "përfundon Politico.

 

Tags