Shkurt 28, 2021 19:01 Europe/Tirane
  • Anulimi i vizitës së delegacionit izraelit në Emiratet e Bashkuara Arabe nga frika e Iranit

Një stacion televiziv izraelit pretendoi se delegacioni ushtarak izraelit nuk vizitoi Ekspozitën dhe Konferencën e Industrive Ushtarake dhe të Mbrojtjes Abu Dhabi (IDEX) jo për shkak të arsyes së ngritur nga burimet zyrtare gjoja për arsye të kufizimeve të udhëtimit në kohën e koronës dhe mbylljes së Aeroportit Ben Gurion të Tel Avivit, por nga frika e hakmarrjes Iranit ndaj anëtarëve të delegacionit.

Sipas faqes në internet të Times of Israel, televizioni izraelit Channel 12 të shtunën në mbrëmje raportoi se udhëtimi i delegacionit izraelit për të marrë pjesë në Ekspozitën dhe Konferencën e Industrive Ushtarake dhe Mbrojtëse të Abu Dhabi (IDEX) ishte anuluar nga frika e vrasjes. Kjo është hera e parë që nga normalizimi i marrëdhënieve Izrael-Emiratet e Bashkuara Arabe që qeveria e Abu Dhabit ka ftuar Izraelin të marrë pjesë në ekspozitën më të madhe ushtarako-industriale në Lindjen e Mesme. Më 15 shkurt (2 javë më parë), zyrtarët izraelitë justifikuan anulimin e udhëtimit të delegacionit izraelit, duke përmendur kufizimet e udhëtimit dhe fluturimit për shkak të pandemisë së virusit Corona, por kanali izraelit 12 mbrëmë pretendoi në një raport se arsyeja e anulimit të vizitës ishte frika nga hakmarrja e  Iranit në përgjigje të vrasjes së Mohsen Fakhrizadeh dhe operacioneve të tjera të sabotazhit në objektet bërthamore të Iranit. Sipas raportit, Izraeli ka pasur frikë nga një reagim i mundshëm iranian ndaj vrasjes së shkencëtarit Fakhrizadeh. Irani ka deklaruar se do të hakmerret në kohën e duhur. Zyrtarët iranianë më parë kanë akuzuar shërbimin e inteligjencës izraelite (Mossad) për kryerjen e atentatit. Të Premten, një anije tregtare izraelite u sulmua në Detin Oman dhe megjithëse nuk u dëmtua seriozisht, ajo gjatë rrugës për në Singapor bëri një ndalesë për në portin e Dubait për të hetuar shkallën e dëmtimit dhe për të riparuar anijen. Në deklaratat e tij, Ministri Izraelit i Mbrojtjes pretendoi se hetimet paraprake treguan se Irani mund të jetë përfshirë në këtë incident. Sipas Kanalit 12 të Izraelit, njoftimi se mbyllja e Aeroportit Ben Gurion të Tel Avivit për shkak të kufizimeve të koronës ishte arsyeja për anulimin e vizitës së delegacionit ushtarak izraelit në Abu Dhabi ishte vetëm një justifikim. Delegacioni thuhet se u anulua papritmas pasi dhjetëra kompani ushtarake izraelite, përfshirë industrinë izraelite të hapësirës ajrore, planifikuan të dërgojnë një delegacion në ekspozitën e armëve në Abu Dhabi, ku shumë kontrata ushtarake fitimprurëse nënshkruhen në kuadër të kësaj ekspozite. Ministria izraelite e Mbrojtjes, e cila mbikëqyr eksportet e armëve, kishte kërkuar leje për delegacionin izraelit për të udhëtuar, por komiteti qeveritar e refuzoi kërkesën.

 

 


 

Tags