Mars 02, 2021 07:16 Europe/Tirane
  • Filmi Centcom rreth sulmit me raketa të Iranit ndaj Ain al-Assad

Komanda Qendrore Amerikane në Azinë Perëndimore (Centcom) ka lëshuar një video duke thënë se ajo është jashtë klasifikimit dhe ka të bëjë me sulmin raketor të Iranit në bazën Ain al-Assad.

Sipas CBS News, në janar të vitit të kaluar, Irani kreu sulmin më të madh të raketave balistike kundër forcave amerikane deri më tani dhe 11 raketa goditën bazën Ain al-Assad, në të cilën ndodhen 2,000 trupa amerikane dhe një numër i madh avionësh. Secila nga këto raketat mbanin një kokë shpërthyese me peshë më shumë se një mijë kg. Imazhet satelitore të lëshuara pas sulmit tregojnë se shumë pika në bazë u goditën me saktësi të lartë. "Nëse baza nuk do të ishte evakuuar, ne me siguri do të kishim humbur 20 ose 30 aeroplanë dhe 100 deri në 150 personel," tha gjenerali Frank McKenzie, komandant i forcave terroriste të Komandës Qendrore të SHBA (Centcom), në lidhje me saktësinë e raketave iraniane dhe intensiteti i sulmit iranian në bazë.) Sipas raportit, Irani lëshoi ​​gjithsej 16 raketa, 11 prej të cilave goditën Ayn al-Assad. Trupat e Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) lëshuan dhjetëra raketa në bazën amerikane Ain al-Assad në provincën Anbar të Irakut mëngjesin e së mërkurës më 8 janar 2020, në përgjigje të sulmit terrorist të qeverisë amerikane ndaj vrasjes së gjeneralit Kasem Sulejmani, komandant i Forcës Kods të IRGC. Kontrata. Ndërsa pas sulmit, ish-Presidenti i SHBA Donald Trump pretendoi se "gjithçka është në rregull" dhe se asnjë trupë amerikane nuk u plagos, Pentagoni lëshoi ​​statistika për dëmet e shkaktuara nga sulmi.

Tags