Mars 02, 2021 19:58 Europe/Tirane
  • Një front detar Iran-Izrael?

Kjo çështje e anijes izraelite "Helios Ray" është gati të kthehet në një krizë ekzistenciale për Izraelin; Si?

Miqtë dhe armiqtë po qeshin me entitetin sionist i cili pretendoi në dhjetor të dërgojë një nëndetëse në mbështetje të USS Georgia në Gjirin Persik për të goditur bregdetin iranian, apo edhe për të fluturuar avionët F-35 mbi Natanz dhe Fordo, ndërsa tani thotë se ka shmangur "hakmarrjen në det" ndaj sulmit iranian kundër anijes "tregtare" izraelite, duke fshehur kokën në rërë dhe duke preferuar "përgjigjen e lehtë", pra goditjen e Sirisë". Është për të qeshur se ky sulm përsëri rezultoi në një mega fiasko, në sajë të  siç thuhet, baterive anti-ajrore të prodhuara në Iran të ushtrisë siriane, të sapo mbërritura në bregun lindor të Eufratit me ndihmën e efektshme të Moskës. Për sa i përket imazhit, është fatale për një Izrael që përmes normalizimit, vazhdon si Kasandra të predikojë një aleancë ushtarake "Izrael-Arabi-Emirate-Bahrein" kundër Iranit, një Iran që Biden synon ta riintegrojë " në marrëveshjen e frikshme bërthamore të vitit 2015 ". "Izraeli po tregon impotencë organike duke u përmbajtur nga përballja me Iranin në det dhe duke thënë se detet midis dy armiqve nuk janë afër: nëse izraelitët kanë frikë nga Gjiri Persik i mbushur siç thonë ata me anije të shpejta, raketa cruise, silura, nëndetëset Ghadir dhe Fateh ... izraelitët thjesht duhet të shkojnë në Detin e Kuq ku kanë Eilat-in dhe flotën e tyre luftarake detare! " thotë një analist izraelit. "Në fakt, nëse ishte Irani ai që bëri goditjen, siç pretendojnë izraelitët, këta të fundit e filluan keq pasi që një front i ri sapo është hapur, një front detar. Ky i shtohet fronteve në Lartësitë Golan, në Gaza, në Libanin e Jugut, në Siri dhe është pafundësisht më i rrezikshëm, pasi që do të ishte vetë Irani, me Gardën e tij Revolucionare dhe aleatët e tij që do të angazhoheshin atje ", vazhdon analisti. "Izraeli nuk ka një vizion strategjik global, ndryshe nga armiqtë e tij, të cilët rrezikojnë të jenë fatalë," vuri në dukje ish-udhëheqësi i Mossad, Tamir Pardo, i cili shkroi një artikull në gazetën Yediot Aharonot me titull "Izraelit i mungon strategjia". Pardo u bëri thirrje vendimmarrësve të Tel Avivit të miratojnë një strategji gjithëpërfshirëse, një sintezë dhe të shmangin mbështetjen në reflektime "të njëanshme", "të shpërndara" dhe "personale". Shumë shikojnë përmes kësaj deklarate të fundit një aludim nga Prado për çështjen Helios Ray, kjo anije logjistike që i përket një izraeliti, e cila u godit nga një shpërthim i dyfishtë më 25 shkurt në Detin e Omanit, shpërthime për të cilat Tel-Avivi fajësoi Iranin, padyshim pa prova. "Kakofonia totale karakterizoi mbulimin mediatik izraelit të këtij incidenti, me deklarata kontradiktore në lidhje me shkakun e shpërthimit; disa media izraelite së pari pretenduan se një minë hasi në rrugën e anijes, dhe më pas përparuan duke thënë se mina ishte ngjitur në trupin e anijes. Pastaj një tjetër spekulim u ngrit nga izraelitët se anijet e Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) sulmuan anijen me raketa cruise. Kjo e gjitha tregon për mungesën tonë të përgatitjes edhe kur jemi në luftë me Iranin dhe pretendojmë 10 herë në muaj që të kemi goditur interesat e tij në Siri. Në fakt, ajo që sapo ka ndodhur në Detin e Omanit është shumë më serioze sesa duket. Nuk është sekret që ekonomia detare është në zemër të lojërave të vazhdueshme gjeostrategjike dhe se është ekonomia ajo që vendos për luftërat, aleancat dhe paqen në të gjithë botën. Dhe izraelitët janë të vendosur mirë dhe të integruar në zemër të këtij rrjeti të trafikut detar ", thekson Tamir Pardo. "Për më tepër, normalizimi me Emiratet dhe vendet e Gjirit Persik i referohet kësaj ekonomie detare dhe vendit të Izraelit brenda saj. Nëse Iranianët vendosin të sulmojnë të gjitha anijet që u përkasin izraelitëve, ne praktikisht mund të themi se tani të gjitha këto anije duhet të kenë frikë se mos sulmohen në çdo kohë, dhe natyrshëm kompanitë e sigurimeve do të detyrohen të shumëfishojnë koston e sigurimit të këtyre anijeve. Është kolosale si kosto e tepërt dhe tashmë është një humbje e madhe ", vuri në dukje ish shefi i Mossad-it, i cili shton: “A është kjo një përgjigje ndaj sulmeve izraelite kundër interesave iraniane në Siri? Nëse ju sulmoni kolonat tona në Siri, ne do t'ju sulmojmë në det. Për më tepër, nuk mund të fajësojmë iranianët, nafta e të cilëve e shitur Venezuelës u kap në det nga amerikanët. Por ka edhe më shumë: kjo anije izraelite që iranianët duket se e kanë gjurmuar nga largimi i saj, u godit në Detin e Omanit. Caku tjetër izraelit mund të jetë afër brigjeve tona në Detin e Kuq. Jo shumë kohë më parë, iranianët dërguan anijen e tyre logjistike Makran në Detin e Kuq për patrullim të përhershëm. Është një helikoptermbajtëse, një bazë detare lundruese, misioni i së cilës është të shtrijë thellësinë strategjike të Iranit. Përveç kësaj, kjo anije e cila është e aftë të shpërndajë 100,000 tonë karburant dhe ujë anijeve të ushtrisë iraniane në pjesë të ndryshme të detit, gjithashtu mund të lëvizë një mijë ditë e net pa ndërprerje. Gjë që tregon shumë për misionin e saj. Dhe kur shtojmë aftësinë e saj luftarake me dy shtretërit e saj të lëshimit të raketave cruise Kadir ose Nur me një rreze prej 130 deri në 300 kilometra, ne e kuptojmë më mirë se një front detar që Irani hap kundër Izraelit nuk është i lehtë për tu trajtuar, veçanërisht pasi që këto raketa cruise mund të zëvendësohen po aq lehtë nga raketat cruise iraniane Abu Mahdi me një rreze prej 1000 kilometrash. Dhe të thuash që aleatët arabë të Izraelit po ndjekin nga afër reagimin izraelit dhe se nga ky reagim varet e ardhmja e normalizimit. Mungesa e vizionit strategjik rrezikon të jetë shumë e kushtueshme ".

 

Tags