Mars 04, 2021 07:17 Europe/Tirane
  • Pentagoni ka konfirmuar vdekjen e një kontraktori amerikan në sulmin ndaj Ain al-Assad

Departamenti i Mbrojtjes i SHBA ka konfirmuar se një kontraktues amerikan u vra në një sulm ndaj Ain al-Assad.

Sipas agjencisë së lajmeve Fars, baza "Ain al-Assad" në provincën "Al-Anbar" në pjesën perëndimore të Irakut, dje u sulmua me  raketa dhe 10 raketa e qëlluan atë. Wayne Maruto, një zëdhënës i koalicionit të udhëhequr nga SHBA anti-ISIS, shkroi në Twitter se 10 raketa Katyusha kishin goditur bazën ajrore Ein al-Assad në 07:20 me kohën irakiane. Forcat amerikane kanë mbyllur bazën e tyre ushtarake në Ain al-Assad dhe kanë tërhequr trupat e tyre nga kulla e vrojtimit, njoftoi Saberin News. Baza Ain al-Assad në provincën perëndimore Anbar dhe baza Harir në veri të Erbilit janë dy bazat kryesore të SHBA në Irak me një kapacitet prej 7,000 trupash. Sipas një rezolute të parlamentit irakian që deklaron tërheqjen e trupave të huaja nga vendi, prania e forcave amerikane, përfshirë ato Ain al-Assad, është e paligjshme.

 

Tags