Mars 04, 2021 19:55 Europe/Tirane
  • SHBA-Irak: Sy për sy, dhëmb për dhëmb

Për një kohë të gjatë, Rezistenca Irakiane u trajtua si një "tokë e butë" e boshtit të Rezistencës nga treshja SHBA / Izrael / Arabët e Gjirit Persik, të cilët besuan se kishin "kastruar" përfundimisht Irakun pas Sadamit,

në gati 17 vjet okupim ushtarak, ekonomik, tregtar, kulturor dhe madje edhe mendor, e kishin bërë atë një laborator për projektet e tyre djallëzore të armëve të shkatërrimit në masë, terrorizmit, armëve me uranium të varfëruar, copëtimit në bazë etniko-fetare, plaçkitjes sistematike të burimeve ... Ne e kujtojmë shumë mirë vitin 2019 të shënuar nga sulme ajrore "misterioze", shumë të vazhdueshme duke synuar bazat e Rezistencës Irakiane, në al-Anbar, në Babil, sulmet ishin vepër e SHBA / Izrael që dyshja kriminale nuk mori mundimin as t'i pretendonte, të sigurt në pandëshkueshmërinë e tyre dhe mbi paaftësinë e forcave të armatosura irakiane për të mbrojtur veten dhe për të marrë hak. Sidoqoftë këtë 3 Mars 2021, me gjithë respektin për CentCom-in e Mckenzie, për Pentagonin e Gjeneralit Austin, të cilët aktualisht janë duke numëruar të vdekurit dhe të plagosurit e tyre në Ain al-Asad, duke siguruar që asnjë media në botë të mos pasqyrojë shifrat reale, është Rezistenca Irakiane që shpërtheu në fund të fundit: të mërkurën 3 mars, pothuajse në kohën kur Ansarallahu i Jemenit lëshoi dronët e tij Kasef K2 kundër bazës ajrore saudite në Abha për të "pjekur" atje ndër të tjera dy avionë F-15 sauditë, domethënë ato pajisje me të cilat Bideni goditi Bazë e Rezistencës Irakiane në Abu Kamal, më 26 Shkurt, vëllezërit e tij irakianë në armë morën hak për të njëjtën goditje, duke qëlluar 10 raketa Arash-4 në drejtim të super bazës Ain al-Asad dhe duke gjykuar imazhet që kanë pushtuar rrjetet sociale që dje, Irakianët dolën edhe më mirë sesa Garda Revolucionare e Iranit , e cila më 8 janar 2020 shënjestroi të njëjtën bazë me 13 raketa balistike Kiam. Pse? Për shkak se raketat irakiane shkaktuan të njëjtin efekt paniku, shkatërrimi absolut dhe paniku të përgjithshëm në radhët e ushtrisë amerikane si 13 raketat iraniane! Sepse, le ta kujtojmë shumë qartë, që nga janari 2020 Ain al-Asad ka qenë subjekt i punëve intensive të zgjerimit e të fortifikimit. Amerikanët janë duke vendosur atje bateri të sistemeve Patriot, C-Ram, Avenger, radarë Italian, Francez, Britanik, pastaj sajtet e dronëve mbikëqyrës MC-4 dhe Mc-9 janë shumëfishuar,... dhe e gjithë kjo, përkundër sfondit të patrullimeve të rregullta të P8, E-11 A ... dhe veglave të tjera të SHBA / NATO-s, në të cilat qëndron kaq fuqimisht kryeministri Kazemi, duke kërkuar këto ditë të katërfishojë praninë e NATO-s në Irak. Epo, i gjithë ky arsenal spiunazhi që amerikanët gjithashtu e përdorin për të zbuluar veprimet ruse në Sirinë fqinje dhe i cili monitoron 24 orë në ditë "kështjellën" ku ndodhet qendra komanduese e SHBA / ISIS për të gjithë rajonin ... ishte i dehur për të gjetur madje edhe për të ndjerë "kërcënimin" dhe sidoqoftë si në rastin e sulmit të IRGC-së, Rezistenca i kishte paralajmëruar okupatorët. Frank McKenzie guxoi vetëm të konfirmonte vdekjen e një "kontraktori amerikan", pa dyshim një ish-Blackwater, por "dhjetëra fluturime urgjente" që lidhnin të gjitha të Mërkurën 3 Mars, Ain al-Asad me spitalin ushtarak në Frankfurt në Gjermani, dëshmojnë se numri i humbjeve dhe dëmtimeve të SHBA / NATO-s që pa dyshim amerikanët së shpejti do t'i vendosin nën etiketën "turbullim cerebral" është shumë më i madh. Por gjëja kryesore është diku tjetër: 10 raketa Arash-4 të qëlluara nga një furgon që madje nuk ishin maskuar, mposhtën dhe heshtën mega ushtrinë SHBA / NATO në Ain al-Asad! Këtu është ajo që ekspertët rusë dhe kinezë nuk duhet ta humbasin me çdo kusht, ata që aktualisht i kanë amerikanët në dyert e tyre në Detin e Zi dhe në Detin e Kinës!

 

Tags