Mars 08, 2021 09:40 Europe/Tirane
  • Jemenasit sulmojnë Arabinë Saudite me 14 dronë dhe tetë raketa balistike

Një zëdhënës i Forcave të Armatosura të Jemenit të Dielën në mbrëmje tha se 14 dronë jemenas dhe tetë raketa kishin sulmuar bazat ushtarake saudite dhe pozicionet kritike të Arabisë Suadite.

Sipas IRNA, Yahya Sarei në konferencën e tij për shtyp shtoi se njësia e raketave dhe dronët e ushtrisë dhe komiteteve popullore të Jemenit ishin në gjendje të fillonin një sulm të përbashkët në shkallë të gjerë në territorin saudit.  Ai tha se sulmi u krye ndaj kompanisë Aramco në portin e Ras al-Tanura.  Sarei tha: "Disa baza ushtarake në zonat Asir dhe Xhizan gjithashtu ishin sulmuar me katër dronë dhe shtatë raketa" Badr ".  Ky zëdhënës i Forcave të Armatosura të Jemenit tha: "Këto sulme ndjekin të drejtat natyrore dhe ligjore të popullit Jemenas në përgjigje të përshkallëzimit të sulmeve të koalicionit dhe rrethimit të plotë të Jemenit".  "Për sa kohë që regjimi saudit vazhdon agresionin dhe rrethimin e tij kundër vendit tonë, ne do ta parandalojmë atë me kryerjen e operacioneve të tilla", paralajmëroi Sarei Arabinë Saudite dhe vendet agresore.  Në të njëjtën kohë, Reuters citoi dëshmitarë okularë të thoshin se një shpërthim ishte dëgjuar në qytetin lindor Saudit Al-Dhahran.  Sulmet parandaluese të ushtrisë jemenase vijnë pasi koalicioni saudit, i cili pësoi disfata të mëdha nga Ansarullah në Ma'rib, bombardoi kryeqytetin e Jemenit, Sanaa.  Sulmet ajrore të koalicionit Saudit erdhën pas epërsisë ushtarake të ushtrisë jemenase dhe komiteteve popullore Ansarullah në Ma'rib, si dhe goditjet me raketa dhe dronë thellë në territorin saudit.

Tags