Prill 20, 2021 20:20 Europe/Tirane
  • I mposhtur nga Ansarallah, Riadi troket në derën e Teheranit

Marrëveshja e Abrahamit që Trumpi sionist besonte se ai mund t'ia "linte trashëgimi" pasardhësve më në fund pati një jetë veçanërisht të shkurtër: ajo lindi në Shtator 2020 për t'u shembur në Prill 2021 nën peshën e një kapitullimi, atë të Arabisë sioniste të Salmanit.

Të themi të drejtën, as amerikanët dhe as sionistët kurrë nuk besuan se një traktat kaq i kundërt me perceptimet islamike dhe aq përbuzës i vullneteve të miliarda myslimanëve mund të kishte ndonjë shans për të mbijetuar. Ajo që Amerika po kërkonte ishte mbi të gjitha të hiqte qafe një entitet që me kalimin e kohës u bë një barrë financiare, ushtarake apo edhe gjeostrategjike, e cila, në vend që të shikonte interesat e SHBA, u bë krejtësisht e dëmshme për të. Sigurisht, Marrëveshja e Abrahamit i lejoi entitetit sionist të ushqejë iluzionin e shtrirjes në portet e Gjirit Persik, për të poseduar një thellësi të caktuar detare në mungesë të një thellësie tokësore që nuk e ka pasur kurrë, për të qenë në gjendje të spiunojë Iranin , madje edhe për të kryer sulme atje si ai që synoi shefin shkencëtar bërthamor iranian nëntorin e kaluar, apo edhe për të hapur një front detar anti-Rezistencë në Gjirin Persik. Por e gjitha ishte një iluzion. Që nga 11 Prilli, kur anija izraelite "Hyperion Ray" u godit gjatë rrugës nga Deti i Kuq për në Fujairah, disa javë pas sulmit kundër Helios Ray pranë ngushticës së Hormuzit dhe Lori, në mes të Oqeanit Indian, Izraeli e kuptoi se marrëveshja e Abrahamit rrezikonte të ishte fatale për të. Kanë mbetur "lopët qumështore" të historisë me të cilat entiteti sionist shpresonte të ishte në gjendje të vazhdonte të merrej në këto kohë të rënies ekonomike dhe sociale dhe krizës së madhe politike në Izrael, kur arkat e Perandorisë janë bosh dhe kur vetë Amerika ka nevojë për dikë që të vijë në ndihmë të saj. Tmerri izraelit ishte i pamasë tre ditë më parë kur Financial Times ngriti perden e bisedimeve sekrete që po zhvilloheshin midis Arabisë së Salmanit dhe Iranit, bisedime të zhvilluara pa dijeninë e Izraelit. Sipas gazetës Haaretz që i kthehet këtij episodi, këto bisedime që do të ishin zhvilluar midis autoriteteve të larta të sigurisë të dy vendeve në Bagdad dhe nën kujdesin e Kryeministrit irakian Kazemi, i pritur posaçërisht nga Mbreti Salman i cili i ka kërkuar atij këtë ndërmjetësim, do të ishte shënuar nga një grusht shteti anti- Netanjahu: Më 9 prill, kur sauditët dhe iranianët po bisedonin në zonën e gjelbër të Bagdadit, Netanjahu, mendonte se si të sulmonte anijen ushtarake iraniane Saviz në Detin e Kuq dhe kështu të blinte zemërimin dhe hakmarrjen e Iranit. Haaretz thekson: "Dhe të mendosh se Ben Salaman, i cili dëshironte të pajisej me një kartë në negociatat e tij me Teheranin, kërkonte ta kishte atë në kurriz të Izraelit, sepse nëse Netanjahu do të kishte qenë në dijeni të këtyre takimeve, ai kurrë nuk do të pranonte të sulmonte anijen "Saviz " , duke hapur kutinë e Pandorës iraniane, në mes të Detit të Kuq disa hapa nga Eliat i cili tani është i ekspozuar ndaj raketave iraniane dhe raketave të Ansarallah për të mos përmendur dronët irakianë të gjithë së fundmi të drejtuar në drejtim të Izraelit ". Haaretz më tej shton: "Toni i ftohtë i Sekretarit të Mbrojtjes të SHBA Lloyd Austin gjatë vizitës së tij në 11-12 Prill në territoret e okupuara është maja e ajsbergut në lidhje me krizën me të cilën përballet Izraeli në këtë moment. Koalicioni anti-Iran që Izraeli besonte të jetë i fortë si çeliku tashmë është vetëm një hije e vetes, ndërsa Teherani ka hapur dyert e dialogut me Riadin dhe Abu Dhabin . Izraeli po përfshihet nga një valë shqetësimi dhe ky shqetësim vetëm rritet  përballë idesë së  konfrontimit i vetëm me Iranin dhe aleatët e tij libanezë, irakianë, jemenas, sirianë, palestinezë dhe pa mbështetjen e vendeve të Gjirit. Izraeli beson se është thellësisht i ngatërruar në një lojë idiote, i braktisur fillimisht nga Shtetet e Bashkuara dhe pastaj nga aleatët e tij arabë. Nga pala iraniane, gjithçka duket se është llogaritur, dhe ky paramendim milimetrik gradualisht ka filluar të japë fryte, Ben Salman dhe Ben Zayed nuk kanë zgjidhje tjetër veçse të largohen nga koalicioni anti-Iran". Sepse nëse Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi më i madh në botë dhe pesë superfuqitë e tjera, përfshihen në negociata "indirekte" me një delegacion iranian dhe bëjnë të gjitha lëshimet e nevojshme në përgjigje të kushteve iraniane, atëherë pse duhet autoritetet saudite të mos ndjekin të njëjtën rrugë dhe të mos kërkojnë të zgjidhin mosmarrëveshjet e tyre rajonale me fqinjin mysliman iranian? Riadi e kupton, në prag të rënies së Maarib, se armët e tij janë shteruar dhe ai rrezikon të humbasë plotësisht vendin e tij si prodhuesi i parë i naftës nëse sulmet e Ansarallahut jemenas vazhdojnë. Është e vështirë edhe mbijetesa e mbretërisë, kur goditjet pasojnë aq shumë njëra-tjetrën në Riad, Jeddah, Yanbu, Dhahran, Khamis Mushait dhe Jizan, dhe kjo, nën sytë krejtësisht të pafuqishëm të sistemeve anti-ajrore shumë-shtresore perëndimore. Ndjekja e një lufte të tillë është tani vetëvrasje politike, morale dhe ushtarake, veçanërisht pasi ushtria saudite tani nuk po e ndjek më fronin në këtë pikë. Atëherë pse do të duhet që Ben Salman të vazhdojë t'i rezistojë këtij tundimi të madh për të biseduar përsëri me Iranin? A nuk ishte SHBA që e shtyu Riadin në luftë për interesat e gazit të Izraelit? A nuk janë ata në origjinë të shitjes së aksioneve të Aramco, xhevahiri në kurorën ekonomike të mbretërisë, dhe shkaktarë të ngrirjes së shumicës së projekteve të infrastrukturës në mbretëri? Kush është fajtor për deficitin e thellë në financat saudite nëse jo dyshja luftë-kontrata të armëve? Dhe të mendosh se Riadi bëri kaq shumë sakrifica ndërsa  Biden madje as nuk e dëgjoi thirrjen e tij për të qenë i pranishëm në negociatat e Vjenës. Pra, pse të mos negociojë drejtpërdrejt me Iranin? .... në djall Izraeli ...

 

Tags