Prill 22, 2021 20:58 Europe/Tirane
  • Ushtria izraelite pranoi dështimin për të kapur raketën e shkrepur nga Siria

Ushtria izraelite pranoi sot dështimin e mbrojtjes së saj anti-ajrore për të kapur raketën e shkrepur nga territori sirian në sulmin balistik ndaj objektit bërthamor Dimona.

"Hetimet paraprake mbi raketën tokë-ajër që u gjuajt nga Siria në Izrael tregojnë se raketa nuk u interceptua," tha sot Avikhai Adrei zëdhënësi i ushtrisë sioniste në llogarinë e tij në Twitter. Sky News raportoi gjithashtu se Ministria e Luftës e Izraelit po hetonte shkakun e dështimit të sistemeve të mbrojtjes pranë objektit Dimona. Ushtria izraelite theksoi se mbrojtja e saj anti-ajrore lëshoi ​​raketa kundër raketës siriane, duke lënë dyshime për suksesin e operacionit. Abdel Bari Atwan, kryeredaktor i gazetës Rai al-Youm, foli për sulmin balistik kundër objektit bërthamor Dimona, duke thënë se durimi "strategjik" i Rezistencës kishte mbaruar. “Zjarri me raketa kundër Dimonës paralajmëron fillimin e një ndryshimi në rregullat e konfliktit. Kjo përpjekje paralajmëron shembjen e të gjitha ekuacioneve të vjetra, ”shkroi ai në një postim. Duket se durimi strategjik i Rezistencës ka mbaruar. Kupola e Hekurt rezultoi e paefektshme. Ata që kanë parë kolonët e frikësuar të ikin në strehimore e kuptojnë atë që po themi. Rezistenca po përgjigjet dhe koha për të rivendosur dinjitetin tonë ka ardhur. "

 

Tags