May 05, 2021 20:35 Europe/Tirane
  • Kush i sulmoi rusët në Siri?

Natën e së martës në të mërkurë, 5 maj, bregu perëndimor sirian, ky rrip strategjik ku ndodhet mega baza ajrore Hmeimim, por edhe baza detare Tartus, të dyja në zgjerim të plotë nga Rusia e Putinit, i cili megjithë provokimet nga boshti SHBA-NATO, në Detin e Zi, në Ukrainë dhe në Kaukaz, nuk ka ndërmend të ulë angazhimet e tij në Siri, ishin në shënjestër të një sulmi me raketa.

Media ia atribuon sulmin entitetit sionist, avionët F-16 të të cilit, "të ngritur në qiellin e Mesdheut jug-lindor, kishin qëlluar raketat Delilah, kundër rajoneve Latakia, Tartus dhe Masyaf, para se të përballeshin sigurisht me mbrojtjen anti-ajrore të fuqishme Siriano-Ruse e përbërë nga sistemet Pantsir, Tor, S-400 dhe Buk, të cilat që nga fundi i shkurtit Buk kanë qenë fatkeqësia e forcave ajrore izraelite në Damask dhe në Sirinë lindore ku raketat sioniste u shkatërruan si mizat. A është i aftë Izraeli të provokojë me kaq guxim Rusinë? Disa orë para kësaj mega sfide të nisur kundër sistemit të integruar anti-ajror Siriano-Rus, akoma më keq, kundër bazave më të mëdha ushtarake ekstra-territoriale të Rusisë në Lindjen e Mesme, Departamenti i Luftës i Britanisë së Madhe ka njoftuar se ka aktivizuar anijen e saj luftarake "Mbretëresha Elizabeth", një nëndetëse, tetë avionë Tornado dhe 10 avionë F35B për efekt të "luftimeve kundër ISIS në Irak dhe Siri". Për vëzhguesit që kanë ndjekur për dhjetë vjet ngritjet dhe uljet e MI6 në Irak dhe Levant, njoftimi shkaktoi buzëqeshje, sepse aktualisht, oficerët britanikë me qendër në al-Tanf po stërvitin, armatosin dhe transportojnë terroristët e ISIS në shkretëtirat e Homsit në Siri dhe al-Anbar në Irak. A ka filluar boshti SHBA-NATO një sulm të parë anti-rus në territorin sirian? Krejt e mundur. Sidomos pasi Plani B i dyshes Biden-Austin që synon ta bëjë Sirinë një bazë zëvendësuese për trupat amerikane, të cilat janë plotësisht të shkatërruara në Irak dhe Afganistan, ka hasur në vështirësi, sepse ushtria siriane dhe aleatët e saj të Rezistencës janë në prag të armatosjes masive të fiseve të Deir ez-Zor kundër amerikanëve dhe forcave të NATO-s, jo vetëm me eksplozivë por edhe me raketa taktike, madje edhe me dronë. Gjithashtu, as kompania e naftës Koniko, as kampi terrorist al-Hol, aq më pak bazat e SHBA në Hasake nuk mund të ofronin një strehë të sigurt për trupat pushtuese, të shtrydhura nga një prani e çeliktë e Rezistencës Irakiane në të dy anët të kufijve të Sirisë me Irakun. Sa i përket bazës amerikane al-Tanf që ndodhet në trekëndëshin Siri-Irak-Jordani, qielli i të cilës ishte përdorur jo shumë kohë më parë si baza e pasme për aeroplanët SHBA-Izrael, pozicioni i saj është shumë i lëkundur, perimetri i saj "i sigurisë" prej 55 kilometrash, është duke u shkelur rregullisht nga një forcë ajrore ruse e cila bombardon pa mëshirë agjentët takfiristë të Ushtrisë Amerikane në rajonin Badiya. E gjithë kjo duket se e ka shtyrë kampin Atlantist të provojë durimin rus në bregun perëndimor sirian dhe të luajë me zjarrin atje ku nuk duhej. Kësaj here askush nuk mashtrohet. T'i atribuohet Izraelit një "sulm me raketa cruise i nisur nga jug-perëndimi i Latakias në lartësinë e Qipros" kundër Rusisë është një pretendim që nuk i ka hije një Izraeli, i rrethuar midis raketave nga Gaza, intifada e armatosur në Kuds dhe Bregun Perëndimor dhe një Hezbollah që pret me padurim kohën e tij. Në Mesdhe, Madhëria e saj Mbretëresha Eliezabeth ka qëlluar me raketat cruise që nuk ka guxuar t'i qëllonte në Detin Azov apo në Detin e Zi? Me shumë gjasë. Por Putini, ashtu si Rezistenca, nuk është tipi që lejon që goditjet të kalojnë pa përgjigje. Paralajmërohet një stuhi në al-Tanf, ku Iskandar, Tochka dhe Fateh-110 do të gjëmojnë...

 

 

Tags