May 08, 2021 20:57 Europe/Tirane
  • Forcat e Jemenit do të ndërpresin operacionet sapo të ndalojë agresioni dhe rrethimi nga sauditët

Një anëtar i Këshillit të Lartë Politik të Jemenit theksoi se forcat Jemenase do të pezullojnë operacionet e tyre ushtarake hakmarrëse vetëm pasi Arabia Saudite dhe aleatët e saj t'i japin fund luftës së tyre shkatërruese dhe bllokadës së gjithanshme kundër Jemenit.

Ndërsa ministrat e jashtëm të G7 në një komunikatë të lëshuar pas dy ditësh bisedimesh në Londër dënuan sulmet nga Forcat e Armatosura të Jemenit në Arabinë Saudite dhe operacionin e vazhdueshëm për të çliruar qytetin qendror të Jemenit Ma'rib, ata mbyllën sytë ndaj agresionit të udhëhequr nga Arabia Saudite, rrethimit dhe okupimit të Jemenit, shkroi të Shtunën Mohammed al-Bukhaiti në një postim të botuar në faqen e tij në Twitter. Ai e denoncoi lëvizjen e G7 si "hipokrizi ndërkombëtare". "Kjo është arsyeja pse ne po vazhdojmë ofensivat tona kundër Arabisë Saudite dhe për çlirimin e territoreve të Jemenit," vuri në dukje Bukhaiti. Ndërkohë, Mohammed Ali al-Huthi, një tjetër anëtar i Këshillit Suprem Politik të Jemenit, ka hedhur dyshime mbi deklaratat e fundit nga Princi i Kurorës i Arabisë Saudite Mohammed bin Salman se ai planifikon të gjejë një zgjidhje politike për konfliktin në Jemen, duke theksuar se veprimet dhe fjalët duhet të përputhen me njëra-tjetrën nëse koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite është serioz në lidhje me paqen.

 

Tags