May 13, 2021 20:50 Europe/Tirane
  • Hamas, sulmon aeroportin Ramon

Lëvizja e Rezistencës Islamike Palestineze, Hamas, ka shënjestruar aeroportin Ramon të Izraelit pranë qytetit turistik Eilat në pjesën jugore të territoreve të okupuara, duke pezulluar operacionet atje.

Abu Ubaida, një zëdhënës i Brigadave Ezzedine al-Qassam, krahu ushtarak i Hamasit, të Enjten pasdite i tha TV al-Aksa se një raketë Ayyash 250 u lëshua drejt aeroportit, duke theksuar se raketat e grupit të tij mund të arrijnë çdo objektiv në territoret e okupuara, njoftoi agjencia palestineze e lajmeve Safa. "Në emër të Zotit dhe me urdhër të Shefit të Shtabit të Brigadave al-Qassam, Abu Khaled Muhammad al-Deif, një raketë Ayyash 250 u qëllua drejt aeroportit Ramon që ndodhet rreth 220 kilometra në jug të Rripit të Gazës - në Palestinën e okupuar. Raketa peshon 250 kilogramë dhe ka një rreze prej më shumë se 250 kilometra si dhe një forcë të lartë shkatërruese ”, tha ai. “Ne kemi vënë në funksion raketën Ayyash 250 dhe po i themi armikut izraelit:‘ Këtu është aeroporti juaj. Çdo pikë nga veriu i Palestinës e deri në jug të saj është brenda rrezes së raketave tona ”, theksoi Abu Ubaida. Ai shtoi: "Kjo është arma tjetër parandaluese që fluturon në qiellin e Palestinës drejt çdo caku që ne, me ndihmën e Zotit, e përcaktojmë dhe vendosim ta godasim." Raketa Ayyash 250 është emëruar sipas emrit të Yahya Ayyash, një nga komandantët kryesorë të Hamasit që u vra nga Izraeli në vitin 1996. Brigadat Al-Qassam njoftuan në një deklaratë të veçantë se të Enjten luftëtarët e saj kishin goditur pozicionet ushtarake izraelite në kufijtë e Rripit të Gazës, duke përdorur mjete ajrore pa pilot Shehab. "Këto operacione janë në përgjigje të agresionit të vazhdueshëm sionist kundër popullit tonë në Rripin e Gazës, si dhe vrasjes së një grupi udhëheqësish dhe inxhinierësh të Brigadave Al-Qassam," theksohet gjithashtu në deklaratë. Brigadat Al-Qassam u zotuan të vazhdojnë me sulmet e saj hakmarrëse për sa kohë që regjimi izraelit vazhdon veprimet e tij të agresionit.

 

Tags