Shtator 16, 2021 08:03 Europe/Tirane
  • Vendosja e sistemit grek të mbrojtjes ajrore Patriot në Arabinë Saudite

Shefi i shtabit të ushtrisë greke njoftoi vendosjen e sistemit të mbrojtjes ajrore Patriot në Arabinë Saudite.

Sipas Agjencisë së Lajmeve Fars, gjenerali Konstantinos Floros, Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Greke, njoftoi të mërkurën se një grup i forcave të armatosura greke kishte shkuar në Arabinë Saudite për të dërguar disa sisteme të mbrojtjes ajrore Patriot në Riad. Pas tërheqjes nga SHBA të sistemeve të mbrojtjes ajrore nga Arabia Saudite, Athina njoftoi se kishte dërguar një grup trupash në Arabinë Saudite për të vendosur sistemet Patriot. Shefi i shtabit të ushtrisë e quajti këtë veprim "historik" dhe pretendoi se misioni i sistemeve (Patriot) në Arabinë Saudite ishte të ndihmonte në promovimin e sigurisë dhe stabilitetit në Mesdheun lindor dhe Lindjen e Mesme. Gjatë vizitës së tij të fundit në Arabinë Saudite, Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias u pajtua me autoritetet e Riadit për të dërguar një sistem të mbrojtjes ajrore Patriot. Një muaj më parë, Arabia Saudite dhe Greqia mbajtën një stërvitje ajrore të përbashkët të quajtur "Syri i Shqiponjës 1" në bazën ushtarake Soda në Greqi, e cila u shoqërua nga shqetësimet turke. Ekspertët besojnë se qasja e Riadit ndaj Athinës do të rrisë tensionet midis Arabisë Saudite dhe Turqisë. Ky veprim vjen pasi burimet amerikane raportuan kohët e fundit se Uashingtoni kishte tërhequr sistemet e tij mbrojtëse nga baza ajrore Al-Amir Sultan në periferi të Riadit. Associated Press citoi disa burime duke thënë se sistemet anti-ajrore THAAD dhe Patriot ishin çmontuar nga Baza Ajrore Al-Amir Sultan. Pas këtij veprimi të SHBA, uebfaqja ushtarake Breaking Defense raportoi sot se Arabia Saudite po shqyrton seriozisht disa burime alternative për importimin e sistemeve të mbrojtjes ajrore, përfshirë Kinën, Rusinë dhe regjimin sionist. Sipas raportit, sauditët po shqyrtojnë në mënyrë specifike importimin e Kupolës së Hekurt të ndërtuar nga kompania izraelite Rafael ose një sistem Barak ER të ndërtuar nga kompania IAI, e cila është projektuar për të perceptuar raketat cruise. "Fokusi i Arabisë Saudite në sistemet izraelite po i afrohet një faze shumë praktike," shkroi Breaking Defense.  "Sauditët kanë qenë në bisedime të nivelit të ulët me Izraelin për disa vjet për sisteme të tilla," thanë burimet. Nga ana tjetër, pas njoftimit për tërheqjen e sistemeve Patriot të SHBA nga periferia e Riadit, kabineti saudit njoftoi të martën mbrëma formimin e një Komiteti për Zhvillimin e Mbrojtjes me qëllim krijimin e risive në fushën e sistemeve të mbrojtjes.  Vendosja e sistemeve Patriot në Arabinë Saudite duhet të konsiderohet në kontekstin e rritjes së sulmeve raketore të forcave jemenase Huthi mbi objektivat sauditë.

 

Tags