Shtator 21, 2021 20:09 Europe/Tirane
  • Jemenasit manifestojnë në përvjetorin e revolucionit të 21 shtatorit, dënojnë agresionin e huaj

Mijëra njerëz dolën në rrugë në provincën veriperëndimore Saada të Jemenit të martën për të shënuar përvjetorin e shtatë të revolucionit të 21 shtatorit kundër një regjimi të mbështetur nga Arabia Saudite në Sana'a.

Raportet e mediave lokale thanë se pjesëmarrësit në tubim brohoritën parulla të forta kundër agresionit të huaj ndërsa mbanin flamurin trengjyrësh të Jemenit dhe fotografi të udhëheqësve të lartë të Rezistencës. Ata gjithashtu denoncuan bashkëpunimin kriminal të fuqive perëndimore dhe regjimit izraelit në agresionin e kryer nga Arabia Saudite në Jemenin e shkatërruar nga lufta. Duke përshëndetur atë që ata e quajtën "revolucioni i njerëzve të lirë", demonstruesit u zotuan të mbështesin idealet e tyre revolucionare dhe të mos u dorëzohen fuqive të huaja. Ata thanë se revolucioni popullor kishte penguar komplotin për të ndarë Jemenin përmes rezistencës ndaj agresionit dhe hegjemonisë së huaj. Në vitin 2014, populli i Jemenit udhëhoqi një kryengritje popullore kundër regjimit jopopullor të mbështetur nga Arabia Saudite të Abderabbuh Mansur Hadit. Ndërsa protestat përfshinë vendin, lëvizja e rezistencës Ansarallah më 21 shtator mori kontrollin e kryeqytetit Sana’a pas një përparimi të shpejtë në jug nga fortesa e tyre veriore Saada. Në një përpjekje për të shtypur rezistencën dhe riinstaluar regjimin e Mansur Hadit, vetëm gjashtë muaj më vonë një koalicion i udhëhequr nga Arabia Saudite filloi një fushatë bombardimesh të ashpra në Jemenin fqinj. Në një fjalim televiziv të hënën, udhëheqësi i lëvizjes së rezistencës Ansarallah të Jemenit tha se para revolucionit SHBA ishte përgjegjëse për administrimin e punëve të brendshme të Jemenit. Abdul-Malik al-Huthi tha se patronazhi i huaj i regjimit jopopullor të Mansur Hadit kishte çuar në kolaps dhe okupim të plotë të Jemenit. Ai më tej tha se qeveria e shpëtimit kombëtar të Jemenit po punon për të reformuar institucionet shtetërore në vendin arab të shkatërruar nga lufta dhe është e prirur të krijojë marrëdhënie miqësore me të gjitha vendet fqinje dhe bashkësinë ndërkombëtare.

 

Tags