Qershor 23, 2022 15:45 Europe/Tirane
  • Erdogan dhe Bin Salman theksojnë fillimin e një epoke të re bashkëpunimi

Erdogan dhe Bin Salman lëshuan një deklaratë të përbashkët për të nisur një raund të ri bashkëpunimi pas vrasjes së Khashoggi dhe marrëdhënieve të tensionuara Ankara-Rijad.

Agjencia e lajmeve ISNA njoftoi se Muhamed bin Salman, i cili mbërriti në Turqi të mërkurën, në orët e fundit të ditës së djeshme, pas takimit me presidentin turk Rexhep Taip Erdogan, kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët
Në këtë deklaratë, të dy palët njoftuan vendimin e tyre për të nisur një epokë të re të bashkëpunimit politik, ekonomik, ushtarak dhe të sigurisë.
Zyrtarët turq dhe sauditë theksuan nevojën për të vazhduar dhe rritur bashkëpunimin për çështjet rajonale, ndërsa theksuan zbatimin e marrëveshjeve të nënshkruara për bashkëpunimin në mbrojtje dhe bashkëpunimin në garantimin e sigurisë dhe stabilitetit rajonal.
Të dy palët theksuan gjithashtu nevojën për aktivizimin e Këshillit Koordinues saudio-turk dhe rritjen e bashkëpunimit në fushën e turizmit.
Marrëdhëniet midis Ankarasë dhe Riadit u përkeqësuan pas vrasjes së Jamal Khashoggi, një gazetar i opozitës saudite në konsullatën saudite në Stamboll, në vitin 2018.
Erdogan, i cili theksoi nevojën për të ndjekur penalisht autorët e krimit pas vrasjes brutale të Khashoggit, së fundmi ia dorëzoi çështjen e gazetarit saudit drejtësisë saudite.
Pas këtij vendimi, princi i kurorës saudite Bin Salman, i cili kohët e fundit ishte fajësuar për vrasjen e Khashoggit, u nis për një vizitë në Turqi.

Tags