Gusht 06, 2022 10:59 Europe/Tirane
  • Demonstrata e popullit palestinez dhe e grupeve të rezistencës në Bregun Perëndimor të lumit Jordan

Në të njëjtën kohë me sulmet kriminale të regjimit sionist në Rripin e Gazës dhe përgjigjen masive me raketa të rezistencës palestineze, duke mbajtur një marshim dhe duke mbajtur qëndrim, populli dhe grupet e rezistencës palestineze në Bregun Perëndimor deklaruan mbështetjen dhe solidaritetin e tyre me popullin e Gazës.

Zona të ndryshme të Rripit të Gazës u përballën me sulme kriminale nga regjimi sionist, gjatë të cilave të paktën 10 persona ranë dëshmorë dhe 80 të tjerë u plagosën. Në përgjigje të këtij krimi të regjimit sionist, rezistenca palestineze në Rripin e Gazës me më shumë se 100 raketa sulmoi qytetet dhe qytezat sioniste në zona të ndryshme të territoreve të pushtuara palestineze. Sipas agjencisë IRNA, banorët e zonave të ndryshme të Bregut Perëndimor dënuan sulmin sionist në Rripin e Gazës dhe shprehën solidaritetin e tyre me popullin e rajonit. Kampi Xhenin në Bregun Perëndimor gjithashtu dëshmoi praninë e madhe të forcave të rezistencës. Grupet e rezistencës në Xhenin lëshuan një deklaratë duke paralajmëruar armikun izraelit për pasojat e vazhdimit të agresionit dhe vlerësuan stabilitetin e popullit të Gazës. Qyteti i Ramallahut në Bregun Perëndimor gjithashtu organizoi demonstrata që dënuan  agresionin e regjimit sionist në Rripin e Gazës. Demonstruesit palestinezë mbanin fotografi të martirëve të Gazës dhe shprehën solidaritet dhe bënë thirrje për unitet kombëtar.  Essam Bakr, koordinatori i forcave kombëtare dhe islamike në Ramallah dhe provincën Al-Bireh, tha se bazuar në zhvillimet në terren, në ditët në vijim do të organizohen më shumë marshime në solidaritet dhe mbështetje për Gazën.

Tags