Shtator 10, 2019 08:56 Europe/Tirane
  • Rezistenca i jep Izraelit goditjen e dytë brenda 24 orëve

24 orë pas rrëzimit të një droni të armatosur izraelit në qiellin e Libanit, këtë herë rezistenca palestineze surprizoi regjimin izraelit.

Një dron i ushtrisë izraelite sapo është rrëzuar në Rripin e Gazës. Gazeta Jerusalem Post, e cila raporton këtë informacion, shton se droni ishte rrëzuar të hënën natën në lindje të qytetit Rafah afër kufijve të Egjiptit. Ky është një mesazh i qartë kur dihet se regjimi i Tel Avivit dërgoi të dielën një delegacion egjiptian në Gaza, ku synonte të kërcënonte rezistencën palestineze me një luftë totale, madje duke shtyrë edhe zgjedhjet e 17 Shtatorit, nëse Rezistenca do të vazhdonte t'u përgjigjej krimeve të luftës së ushtrisë sioniste. Mediat izraelite padyshim nuk guxojnë të komentojnë shkatërrimin e dronit nga Rezistenca Palestineze, pas shkatërrimit të një droni izraelit nga  Hezbollah të hënën, 9 shtator, në qytetin Ramijah, në jug të Libanit përmes përdorimit të "armëve" adekuate ". Shtypi izraelit, natyrisht, është nën një censurë të rreptë pasi çdo koment për këtë çështje mund ta bëjë atë të kuptojë se tani ekziston një qendër e përbashkët e komandës kundërajrore që vepron nga veriu në jug dhe që shtrihet nga Jugu i Libanit deri në Gaza. Më 7 shtator, një dron me lëndë eksplozive i nisur nga Gaza depërtoi në hapësirën ajrore të Palestinës së okupuar duke mashtruar qindra radarë izraelitë përpara se të sulmonte një automjet të blinduar të tipit Humwee të ushtrisë izraelite dhe më pas të kthehej i sigurt në bazën e tij. Paniku më i madh ka kapluar komandën e ushtrisë izraelite, ku disa zëra po pyesin: çfarë lloj armësh i lejojnë Hezbollahun dhe Palestinezët të interceptojnë dhe shkatërrojnë dronët izraelitë kur Forca Ajrore e Izraelit nuk ka humbur asnjë mundësi për të synuar konvojet e armëve për "pro-iranianët" në Siri? Sidoqoftë, një gjë është e sigurt: operacioni në Ramijah dëshmon që Hezbollah tani ka diçka për të kundërshtuar Izraelin në tokë, në ajër dhe në det dhe se aftësitë e tij mund të befasojnë akoma.

 

Tags

Komente