Sep 17, 2019 16:29 Europe/Tirane
  • Sirianët protestojnë kundër veprimeve të Amerikës

Qytetarët e provincës Alepo të Sirisë kanë organizuar protesta në disa qytete të kësaj province dhe kanë kërkuar largimin e forcave amerikane nga vendi i tyre.

Agjencia e lajmeve SANA njoftoi se pjesëmarrësit në këto protesta kanë hedhur slogane kundër Uashingtonit dhe e kanë quajtur shkelje të sovranitetit të Sirisë praninë forcave amerikane në këtë vend.

Protestuesit gjithashtu kanë mbajtur në dorë pankarta dhe kanë kundërshtuar edhe praninë e forcave ushtarake të Turqisë në territorin e Sirisë.

Amerika dhe aleatet e me pretekst të luftës kundër grupeve terroriste dhe pa miratimin e qeverisë së Sirisë, ka vendosur praninë e saj ushtarake në territorin e Sirisë dhe deri më tani me miliarda dollarë armatime ka vendosur në dispozicion të grupeve terroriste që veprojnë në Siri dhe Irak.

 

Tags

Komente