Sep 19, 2019 21:53 Europe/Tirane
  • Ansarullah: Shtetet e Bashkuara dhe Arabia Saudite po përpiqen të largojnë Iranin nga lufta në Jemen

Abdel Malek al-Exhri, një drejtues i lëvizjes jemenase Ansarallah, shpjegoi në llogarinë e tij në Twitter pse Shtetet e Bashkuara dhe Arabia Saudite po përpiqen të akuzojnë Iranin se është përfshirë në sulmin kundër kompanisë saudite të naftës Aramco.

"Shtetet e Bashkuara dhe Arabia Saudite janë duke u përpjekur për të hequr Iranin nga lufta në Jemen, duke u përpjekur të heqin qafe presionin për t'i dhënë fund këtij agresioni ushtarak. Përveç kësaj, lufta kundër Jemenit tashmë ka destabilizuar Arabinë Saudite dhe rajonin dhe ka pasur pasoja që rrezikojnë interesat e Riadit dhe Uashingtonit ", tha Abdel Malek al-Exhri. Ndërkohë, dhjetëra militantë të sponsorizuar nga sauditët besnikë ndaj ish-presidentit të Jemenit, Abd Rabbuh Mansur Hadi, janë vrarë dhe disa të tjerë kanë pësuar lëndime kur forcat e ushtrisë Jemenase dhe aleatët e tyre qëlluan një raketë balistike në kampin e tyre në rajonin jugor të Arabisë Saudite, Asir. Një burim ushtarak jemenas i tha rrjetit televiziv al-Masirah se njësitë e mbrojtjes raketore të Jemenit nisën një raketë Zelzal-1 në një pozicion të mercenarëve sauditë pranë vendkalimit kufitar al-Alab të enjten pasdite. Ai shtoi se raketa goditi cakun e caktuar me përpikëri të madhe, duke lënë të vdekur ose të plagosur dhjetëra mercenarë sauditë.

 

Tags

Komente