Dhjetor 14, 2019 08:19 Europe/Tirane
  • Trupat amerikane në Siri: Po sikur të na sulmojnë rusët?

Në Sirinë verilindore, trupat amerikane kanë frikë për jetën e tyre: ndërsa një kolonë ushtarake amerikane po kalonte në bazën ushtarake ruse në Kamishli, ushtria siriane e parandaloi atë dhe kjo, veçanërisht nën syrin vigjilent të rusëve.

Sipas Al-Masdar News, ushtria amerikane sapo e ka pohuar këtë përballje me rusët dhe sirianët. Pentagoni madje përmendi një "sulm të parë nga ushtria ruse" ndaj forcave amerikane në Siri. Sipas Al-Masdar News, "një kontigjent ushtarak amerikan i vendosur në Siri kërkoi me urgjencë udhëzime nga Uashingtoni, nga frika për të sulmuar ushtrinë ruse dhe se Rusia do të sulmonte pozicionet e ushtrisë amerikane në territorin sirian. " Dhe raporti shton: "Rreziku i një sulmi rus nuk është potencial, por mjaft i mundshëm, veçanërisht pasi trupat amerikane nuk e lejuan patrullën ushtarake ruse të hynte në rrethinat e bazës ruse në Kamishli. "Pasi u përball me rusët dhe sirianët, komanda e kontigjentit ushtarak amerikan i kërkoi Pentagonit udhëzime, në rast të një sulmi nga trupat e rregullta nga Rusia, Turqia, Irani ose Siria, ose aleatët e tyre të mundshëm", raportoi gazeta amerikane Military Review. "Situata ka të ngjarë të varet nga masat e marra nga pala amerikane, megjithatë, në rast të kërcënimit më të vogël, forca ajrore ruse do të sulmojnë me lehtësi pozicionet e ushtrisë amerikane në Siri", thekson një specialist i cituar nga Al-Masdar News.

 

Tags

Komente