Janar 12, 2020 20:07 Europe/Tirane
  • Këshilla e Putinit për Asadin: Ftoje Trumpin në Damask

Presidenti rus Vladimir Putin në vizitën e tij të fundit në Damask (e martë, 7 janar) e ka këshilluar homologun e tij sirian Bashar al-Asad të ftojë presidentin Donald Trump të udhëtojë në Damask.

Agjencia e lajmeve TASS, njoftoi se Putini sot në një intervistë me kanalin e lajmeve Channel One tha se ai ishte gjithashtu i gatshëm t'i dërgonte ftesën presidentit amerikan. Bashar al-Asad, në përgjigje të rekomandimit të Putinit, citoi historinë e udhëtimit të njërit prej apostujve Paul Havari, nga Jerusalemi në Damask, dhe i tha Putinit se "nëse Trump udhëton në këtë rrugë, është në rregull". Putin gjatë një udhëtimi të fundit në Damask bëri sugjerimin për të ftuar Trumpin, duke thënë se presidenti amerikan do ta bënte këtë vizitë. Putini i tha Asadit: "Ftoje Trumpin dhe ai do të vijë". Bashar al-Asad njoftoi gjithashtu gatishmërinë e tij për ta bërë këtë ftesë.

 

Tags

Komente