Janar 15, 2020 08:56 Europe/Tirane
  • Me mijëra sirianë kthehen në vendin e tyre

Qendra ruse për pajtimin në Siri njoftoi kthimin e 1,312 refugjatëve sirianë nga vendet fqinje.

Qendra e pajtimit sirian i Rusisë njoftoi të martën se 409 refugjatë sirianë nga Libani dhe pjesa tjetër nga Jordania janë shpërngulur dhe kanë mbërritur në Siri gjatë 24 orëve të fundit.  Me suksesin e ushtrisë siriane në mposhtjen e terroristëve dhe ruajtjen e sigurisë relative në vend, të zhvendosurit sirianë po kthehen në shtëpitë e tyre. Kriza në Siri filloi në vitin 2011 me agresionin e gjerë të grupeve terroriste të mbështetur nga Arabia Saudite, SHBA dhe aleatët e tyre për të ndryshuar ekuacionet e rajonit në favor të regjimit sionist. Miliona sirianë janë zhvendosur nga kjo krizë. Ushtria siriane kohët e fundit ka qenë në gjendje të mbyllë çështjen e grupit terrorist ISIS në vend me ndihmën e Republikës Islamike të Iranit dhe mbështetjen e Rusisë. Grupet e tjera terroriste gjithashtu po dështojnë.

Tags

Komente