Janar 15, 2020 20:19 Europe/Tirane
  • Izraeli tallet me regjimet arabe

Gazetari i famshëm izraelit ironizoi në lidhje me dobësinë ushtarake të monarkive arabe, megjithë mega-kontratat e blerjes së armëve që ata nënshkruan me amerikanët.

Edy Cohen, presidenti i Forumit të Kërkimeve në Lindjen e Mesme, shkroi në llogarinë e tij në Twitter: "Do të doja të bëj një pyetje për të cilën nuk mund të gjej një përgjigje bindëse. Ne dëgjojmë lajme në lidhje me paradat ushtarake dhe ushtrimet që po zhvillohen në vendet arabe për të përgatitur forcat e tyre për luftime. Për më tepër, vendet arabe blejnë aeroplanë dhe armë me vlerë miliarda dollarë. Ushtarët e ushtrive arabe, gjatë himnit kombëtar, brohorasin se janë ushtarë të atdheut dhe se i shërbejnë atij. Sidoqoftë, sapo Irani të bëjë teshtitjen më të vogël, vendet arabe lypin ushtarë dhe armë nga Shtetet e Bashkuara. Ku janë ushtarët dhe armët tuaja? " I njohur për qëndrimet e tij anti-iraniane, Edy Cohen e sheh Republikën Islamike të Iranit si një rrezik për ekzistencën e regjimit të Izraelit. Presidenti Donald Trump e ka quajtur Arabinë Saudite një "lopë qumështore" dhe u bën thirrje vendeve arabe të paguajnë më shumë për mbështetjen e Amerikës.

 

Tags

Komente