Janar 22, 2020 20:08 Europe/Tirane
  • Izraeli është humbës në të tre skenarët

Izraeli ende nuk e di se si të përballet me realitetin pas Soleimanit, thotë Mohamed Said Idris, një shkrimtar egjiptian.

Në një artikull të botuar nga e përditshmja egjiptiane al-Ahram, Mohamed Said Idris shkruan: "Izraelitët po përpiqen të gjejnë një zgjidhje për enigmën që amerikanët u kanë imponuar atyre me vrasjen e Kasem Soleimani. Është e vërtetë që shumë nga izraelitët fërkuan duart pas vrasjes së Kasem Soleimanit, por disa të tjerë marrin parasysh edhe pasojat negative të kësaj ngjarjeje. Kështu që ata pyesin se si vrasja e Gjeneral-lejtnant Soleimanit mund të ndikonte në Izrael, ose si duhet të përballej Izraeli me realitetin e ri, realitetin pas Soleimanit".Mohamed Said Idris beson se ka ardhur koha që izraelitët të pranojnë se ata ishin të përfshirë, direkt ose indirekt, në vrasjen e Soleimanit: Mundet që izraelitët kontribuan në vetë operacionin, ose që roli i tyre ishte i kufizuar në mbledhjen e informacionit. Shkrimtari egjiptian më pas iu referua një gazetari të së përditshmes britanike The Guardian, sipas të cilit Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, vendosi të vriste gjeneralin Soleimani, në bashkëpunim me Mossad-in. Ai vazhdon duke shtuar: "Ekzistojnë prova të tjera që tregojnë një lidhje midis Izraelit dhe vrasjes së Kasem Soleimanit; për shembull, kabineti izraelit u mblodh në 5 janar të vitit 2020, domethënë, pas vrasjes së Soleimanit, për të shqyrtuar pasojat e kësaj ngjarje dhe reagimin e Izraelit nëse ushtarët e tij do të ishin në shënjestër. Pastaj Benjamin Netanyahu gaboi duke thënë se Izraeli kishte një bombë bërthamore dhe se shpresonte që kjo mund ta pengonte Iranin të niste një sulm hakmarrës ndaj Izraelit. Përveç kësaj, Mike Pompeo gjatë fjalimeve të tij tha se ai kontaktoi Benjamin Netanjahun para dhe pas vrasjes së Kasem Soleimanit. Pompeo gjithashtu theksoi se Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të mbështesin Izraelin për t'i dhënë fund terrorizmit ". Shkrimtari egjiptian tha se të gjitha përpjekjet dhe planet strategjike të Izraelit për të neutralizuar pasojat e vrasjes së Kasem Soleimanti me siguri do të dështonin, sepse Irani e dinte që Izraeli ishte i përfshirë në sulm. "Kështu që Izraeli do të duhet të paguajë shtrenjtë," shtoi autori i artikullit. Ai shkruan: "Izraeli do të duhet të pranojë këtë realitet: Tel Avivi, ashtu si Uashingtoni, është i përfshirë në vrasjen e Kasem Soleimanit. Kjo është arsyeja pse ai do të duhet të paguajë një çmim të rëndë, herët a vonë. Tani izraelitët po pyesin se si të luftojnë një rrezik ndërkohë që ata nuk mund ta identifikojnë akoma natyrën e tij. " Mohamed Said Idris kujton deklaratat e fundit të Eran Etzion, ish-anëtarit të Këshillit Kombëtar të Sigurisë Kombëtare të Izraelit: "Ekzistojnë tre skenarë të mundshëm të konfrontimit: skenari i parë është që Irani dhe Shtetet e Bashkuara përmes ndërmjetësve të arrijnë një kompromis, i cili mund të përcaktojë rregulla të reja të lojës midis dy vendeve në mënyrë që ata të përmbahen nga konfrontimi ushtarak me njëri-tjetrin, të mos dëmtojnë interesat e tyre përkatëse, as direkt dhe as në tokën e një vendi të tretë. Ky skenar do të lejojë që Shtetet e Bashkuara të njoftojnë në mënyrë të qartë ose të nënkuptuar tërheqjen e forcave të tyre nga Iraku dhe Afganistani, gjë që do të jetë një fitore e madhe për Iranin. Përveç kësaj, Donald Trump do të jetë në gjendje të mburret në zgjedhjet presidenciale. Ky skenar ka një shans të ulët për të patur sukses. Sipas skenarit të dytë, gjërat do të mbeten ashtu siç janë dhe Irani do të vazhdojë të kryejë operacione kundër caqeve amerikane, vetëm ose me aleatët e tij dhe do të jetë në gjendje të përqendrohet në territorin irakian, gjë që do të çojë më tej në tërheqjen e forcave amerikanët nga Iraku, dhe kjo pas marrëveshjeve të rishikuara mes Uashingtonit dhe Bagdadit. Ndërkohë, Irani do të vazhdojë të pasurojë uranium ndërsa amerikanët nuk do të munden të bëjnë asgjë. Sidomos për shkak të paralajmërimeve nga Kina dhe Rusia që mbështesin plotësisht Iranin. Shanset për sukses të këtij skenari mbeten të mesme apo edhe të larta. Ekziston një skenar i tretë; ai i përkeqësimit të situatës në rajon nëse Irani sulmon objektivat amerikanë në një vend të tretë si Kuvajti ose nëse kufizon lirinë e lundrimit detar në Gjirin Persik. Çdo sulm iranian që sjell vdekjen e amerikanëve do të kalonte vijën e kuqe të Donald Trump, i cili më pas do të urdhërojë një reagim të menjëhershëm kundër objektivave ushtarake iraniane pa marrë miratimin e Kongresit. Në këtë rast, do të ndodhte një krizë ndërkombëtare dhe çmimet e naftës do të rriteshin në një mënyrë të pashembullt, aq më tepër që kur Izraeli do të goditet nga Siria dhe Libani. Shkalla e suksesit për këtë skenar është e ulët. Ajo që është e sigurt është që Izraeli humbet në të tre skenarët ".

 

Tags

Komente