Prill 02, 2020 21:49 Europe/Tirane
  • Siria dhe Iraku rrezikojnë planet amerikano-izraelite

Sulmet e vazhdueshme izraelite në Siri dhe vendosja e sistemeve të mbrojtjes ajrore Patriot nga Shtetet e Bashkuara në Irak do të thotë që këto dy vende arabe konsiderohen si kërcënimi më i madh për planet dhe projektet izraelito-amerikane në Lindjen e Mesme, tha analisti i njohur arab Abdel Bari Atwan.

Në një artikull kushtuar kërcënimeve amerikane kundër forcave të Rezistencës në Irak dhe sulmeve izraelite ndaj Sirisë, kryeredaktori i gazetës Rai al-Yaum vlerësoi se veprimet e fundit të Shteteve të Bashkuara në Irak nuk treguan forcën e tyre, por përkundrazi reflektonin frikën e tyre në rritje për të ardhmen. "Kur aeroplanët luftarakë izraelitë bombardojnë objektivat ushtarake në periferi të Homsit dhe Shtetet e Bashkuara me sistemet e raketave Patriot forcojnë sigurinë e bazave të Ain al-Asad, al-Taxhi dhe Al-Tanf  në Irak dhe Siri, ndërsa Uashingtoni është i rrënuar nga përhapja masive e Coronavirusit, kjo do të thotë, mbi të gjitha, që këto dy vende arabe janë burimi i kërcënimit më të madh për planet dhe projektet izraelito-amerikane në Lindjen e Mesme", thekson ai. Atwan vuri në dukje se aeroplanët izraelitë kanë sulmuar Sirinë më shumë se 230 herë vitet e fundit, por asnjë nga objektivat e tyre nuk është përmbushur. Siria mbetet e fortë dhe e bashkuar, ajo ka marrë mbi 80% të territorit të saj kombëtar duke ruajtur strukturat e saj shtetërore, veçanërisht institucionet e saj ushtarake dhe të sigurisë. Lidhur me bazat amerikane në Irak, ai tha se raketat Patriot nuk mund t'i mbronin kurrë ato duke pasur parasysh dështimet e këtyre raketave në Arabinë Saudite. Atwan tha se koalicioni i Rezistencës ka ekspozuar me sukses të metat në sistemet raketore Patriot dhe shkatërroi mitin e tyre, duke shtuar se evakuimi i bazave amerikane në Irak me kërkesë të Parlamentit të vendit ishte vetëm çështje kohe. Në një pjesë tjetër të artikullit të tij, ai aludoi për përhapjen e koronavirusit të ri midis trupave të marinës amerikane dhe transportuesve të avionëve. "Shtetet e Bashkuara kanë dështuar në luftën kundër kësaj pandemie dhe dobësitë e saj politike dhe ushtarake janë ekspozuar në sytë e gjithë botës," thekson ai. Abdel Bari Atwan përfundimisht arrin në konkluzionin se Iraku do të kapërcejë të gjitha pengesat e krijuara nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj dhe se Siria do të rimarrë forcën e saj për t'iu përgjigjur me vendosmëri provokimeve të Izraelit.

 

Tags

Komente