Prill 08, 2020 22:41 Europe/Tirane
  • Irani shënjestron sistemet Patriot në Irak?

Sistemi i raketave "Patriot" që Shtetet e Bashkuara pretendojnë se e kanë vendosur në Ain al-Asad në Irakun perëndimor për të mbrojtur trupat e tyre nga "raketat iraniane", ishte i hakuar?

Burimet britanike kanë publikuar një imazh mbresëlënës të realizuar dukshëm nga një "dron iranian" mbi bazën Ain al Asad dhe që daton në 5 Prill. "Shtetet e Bashkuara kanë vendosur dy bateri të raketave Patriot në territorin e Irakut për të" mbrojtur veten nga çdo kërcënim ajror", por kjo është një përpjekje e humbur, Irani sapo ka vërtetuar kotësinë absolute të këtij sistemi duke e fotografuar atë nga dronë konvencionale ndërhyrës. Droni në fjalë do të ketë fluturuar në një distancë prej vetëm disa kilometrash mbi bazën e Ain al-Asad ndërsa asnjë sistem i radarëve në bazë nuk ka qenë në gjendje ta vërente atë. Avia.pro, e cila raporton këtë informacion, komenton mbi imazhin e shkrepur nga droni misterioz iranian i cili tregon "punimet e fundit të rindërtimit në bazën amerikane Ain al-Asad" që përfshin, ndër të tjera, "vendosjen e sistemeve të mbrojtjes, por edhe "ndërtimin e depove të armëve dhe heliportet". : "Droni iranian veproi pa asnjë pengesë dhe as nuk u vu re nga sistemet amerikane të mbrojtjes ajrore, megjithëse fluturimi u krye vetëm disa kilometra larg vendndodhjes së raketave Patriot". "Në të vërtetë, Pentagoni deri më tani ka qenë i kujdesshëm për të komentuar këtë informacion i cili dëshmon, me imazhe mbështetëse, hyrjen e papenguar të dronëve iranianë në zonën më të mirë të mbrojtur të Ain al-Asad , ku Amerika beson se ka krijuar një hallkë të padepërtueshme mbrojtjeje për ushtarët e saj. Ky është një nga demonstrimet më të mëdha të kotësisë së Patriotëve përballë teknologjisë ushtarake iraniane”, thotë Avia.pro, analisti i të cilit shton: "Herën tjetër që amerikanët do pretendojnë se kanë raketa anti-raketore të afta të shkatërrojnë raketat balistike, mjafton të tregosh nën hundët e tyre këto imazhe ku droni iranian mbledh informacion me qetësinë më të madhe në botë, jo vetëm për numrin e trupave dhe vendndodhjet e tyre, por edhe për depot e armëve të tyre, llojin e armëve dhe të raketave. Me këtë ritëm, unë nuk do të befasohem nëse sulmet e ardhshme nga aleatët irakianë të Iranit do të kenë për objektiv bazën Ain al-Asad dhe kryesisht helikopterët apo edhe vetë sistemet e mbrojtjes ajrore. " Dhe eksperti shton: "Por ekziston një perspektivë edhe më shqetësuese për amerikanët. Forcat ushtarake iraniane të cilat arritën të verbojnë sistemin e fuqishëm të radarëve të SHBA-së në Ain al-Asad, tani mund t'i hakonin shumë lehtë këto sisteme, duke përdorur dronë ndërhyrës. Do të ishte shumë interesante të shikonit aeroplanët amerikanë të ktheheshin kundër trupave amerikane me qendër në Ain al-Asad në vend që të godisnin aleatët irakianë të Iranit! Korrikun e kaluar iranianët arritën të rrëzonin një dron amerikan RQ Global në qiellin jugor të Iranit, në një kohë që ky dron dhe avioni amerikan Poseidon-8 i cili e shoqëroi atë, nuk ishin në gjendje t'i kundërviheshin baterive anti-raketore iraniane, Khordad-3. Kjo do të thoshte se sulmet elektronike të nisura nga këta dronë kundër sistemeve të radarëve iranian nuk kishin pasur sukses dhe forcat amerikane nuk kishin arritur të dekompozojnë radarët iranianë. Sidoqoftë, Irani, duke dërguar dronin e tij mbi Ain al-Asad më 5 Prill dhe duke realizuar imazhe ka vërtetuar se është i aftë të verbojë sistemet e radarëve amerikanë me anë të valëve elektromagnetike, apo edhe përmes hakimit të tyre. Por, me çfarë sistemi forcat e armatosura iraniane do të kishin arritur të verbojnë Patriotët e sapombërritur në Ain al-Asad? Qershorin e kaluar, Komandanti i Përgjithshëm i Gardës Revolucionare të Iranit, Gjeneral Husein Salami foli për një sistem të luftës elektronike të prodhuar në Iran, i quajtur "Sepehr 110" dhe ai e paraqiti atë si një nga arritjet më të mëdha të qendrave kërkimore të Gardës Revolucionare dhe një instrument i fuqishëm i luftës elektronike, i cili garanton edhe "sigurinë dhe rrjedhshmërinë e komunikimeve ushtarake". Me sisteme të tilla, nuk është shumë e vështirë për Gardën Revolucionare të depërtojë në qiellin e Ain al-Asad dhe të na dërgojë imazhe të tilla të mahnitshme", tha një ekspert i kontaktuar nga PressTV.

 

Tags

Komente