May 21, 2020 23:54 Europe/Tirane
  • A mund të çlirohet Kodsi i Shenjtë?

E Mërkura, 20 maj 2020 do të mbetet përgjithmonë në analet e historisë së boshtit të Rezistencës: dy ditë para manifestimeve që shënojnë Ditën Botërore të Kudsit, komandantët e Përgjithshëm të Rezistencës morën fjalën:

nga Sanaa - ku Abdul Malik al-Huthi është betuar të mos kursejë asnjë përpjekje në mënyrë që boshti amerikano-izraelit të mbytet në Detin e Kuq - në Bagdad - ku sekretari i përgjithshëm i Asaib al-Hak, Kais Khazali premtoi se Amerika do të deportohet duke marrë edhe Izraelin me vete, duke kaluar nëpër Gaza ku Komandanti i Xhihadit Islamik të Palestinës Zijad Nakhala ka pohuar se lufta anti-sioniste ka filluar me të vërtetë në Bregun Perëndimor dhe tani është e pamundur të ndalet. Por ishte në Bejrut ku boshti i Rezistencës bëri bilancin e më shumë se 40 vjet luftë anti-imperialiste dhe kjo, përmes zërit të Nasrallah. Dhe rezultatet janë larg mohimit. Sekretari i Përgjithshëm i Hezbollahut i bëri homazh Imam Khomenit, themeluesit të Revolucionit Islamik, për pagëzimin e së Premtes së fundit të muajit të bekuar të Ramazanit si Ditën e Kudsit, si një shenjë e lidhjes së palëkundur ndaj çështjes palestineze dhe Xhihadit për të çliruar qytetin e shenjtë Kuds nga zgjedha e okupuesve izraelitë". Për Nasrallah, konstatimi është kategorik: "armiku nuk ka arritur t'i përçajë myslimanët, përkundër të gjitha intrigave dhe komploteve dhe të gjitha planet që ai ka thurur për 40 vjet. Me  larminë e tij, shtrirjen gjeografike dhe shtrirjet e tij të gjera gjeopolitike, boshti i Rezistencës që nga shfaqja e tij dhe më pas me qëndrueshmërinë e tij, u bë një qendër uniteti midis myslimanëve dhe më gjerë midis të gjithë atyre që kundërshtojnë imperializmin. Kjo është arsyeja pse përpjekjet për të margjinalizuar Palestinën dhe kauzën e saj kanë dështuar. (...) Palestina ka përkushtimin tonë të përjetshëm dhe armiqtë e saj e dinë këtë. Në Palestinë, Irak, Iran, Siri, Jemen dhe Liban, tani ekziston një forcë e bashkuar që di të godasë, ku të godasë për ta gjunjëzuar armikun. Potencialet e tij në rritje janë të frikshme për Izraelin, i cili po përpiqet të ndryshojë një ekuilibër të vendosur në mënyrë të pakthyeshme kundër tij. Çlirimi i Kudsit është shumë më afër sesa beson Izraeli dhe do të jetë hapi i fundit në betejën tonë të gjatë ". Por në një kohë kur Izraeli me një përkrahje të madhe amerikane po përgatitet për të aneksuar Bregun Perëndimor, kur ai vazhdon të godasë Sirinë apo edhe të lakmojë al-Anbarin në perëndimin e Irakut, çfarë lejon Nasrallahun të jetë kaq i sigurt për fitoren? Në vitin 2001, kur Shtetet e Bashkuara hodhën në erë Kullat Binjake për të marrë alibinë e nevojshme për pushtimin e Lindjes së Mesme, George Bush foli për një "bosht të së keqes", ku ai klasifikoi Iranin, Irakun dhe Korenë e Veriut. U deshën vetëm disa vjet që ky koncept të kthehej kundër Amerikës dhe të lindte "boshti i Rezistencës", i cili fjalë për fjalë qëndroi në antipodet e Izraelit dhe politikës hegjemoniste të SHBA në rajon. Që atëherë, çdo agresion amerikan ka shkaktuar një zgjerim të ri të këtij boshti dhe veçanërisht forcimin e tij. Rezistenca Libaneze, e cila e detyroi Izraelin të tërhiqej në mënyrë të njëanshme nga Libani në vitin 2000, nuk është ndalur që nga fitorja e dytë e saj kundër Izraelit në 2006, duke mposhtur planet amerikano-izraelite për një "Lindje të Mesme të re ". Në këtë kuadër, zgjedhja për t'u angazhuar në Siri ishte deri më tani një nga zgjedhjet më të mira strategjike të bëra nga boshti i Rezistencës, sepse e ktheu qartë situatën gjeostrategjike në favor të tij. Siria i ka mundësuar boshtit të Rezistencës të konfirmohet në Levant dhe të shtrihet në Irak dhe të shkojë deri në Detin e Kuq, një fatkeqësi e madhe për Izraelin që e gjen veten plotësisht të rrethuar. Siria ka bërë gjithashtu Gazën atë që është, një forcë në rritje e aftë për të tronditur Izraelin kurdo që dëshiron. Reagimi i Izraelit ndaj këtij realiteti të ri? Shumë i vonuar. Sulmet e Izraelit ose ajo që ai e quan "lufta brenda luftës" kundër boshtit të Rezistencës janë të kota. Izraeli duhet ta dijë se nuk kanë rëndësi armët, por fabrikat që i prodhojnë. Izraelit iu deshën nëntë vjet dhe 300 sulme ajrore për të shkatërruar depot "iraniane" në Siri. Iranit iu desh vetëm një për të furnizuar dhe pajisur ushtrinë Siriane me raketa më precize edhe më të sofistikuar. Të gjitha raketat strategjike janë në depo nëntokësore ”, thotë një analist. "Irani ka vetëm qindra këshilltarë dhe oficerë në Siri, por ai ka më shumë se dhjetëra mijëra aleatë në Liban, Irak, Pakistan, Afganistan dhe në ushtrinë Siriane. Dhe për t'u rikthyer tek Hezbollahu, ai ishte në gjendje të operonte në Siri në një zonë dhjetë herë më të madhe se Libani, gjë që i dha atij një përvojë unike që çdo ushtri në botë do kishte ëndërruar ta kishte. Ai u sulmua gjithashtu nga një anëtar i NATO-s, Turqia, e cila përdori dronë të armatosur në fushën e betejës. Kjo i ka dhënë Hezbollahut një përvojë të pasur luftarake ... dhe me gjithë këtë, a duket akoma Kodsi i paçlirueshëm? Nasrallah nuk është ekzagjerues. Dhe përveç kësaj, madje edhe gjeneralët izraelitë konfirmojnë fjalët e tij. Ish shefi i shtabit izraelit, Benny Gantz, nuk mund të mos e pohojë: "Hezbollah është bërë një nga ushtritë më të fuqishme të parregullta në Lindjen e Mesme, e aftë të imponojë rregullat e saj të angazhimit dhe  "ekuilibrin parandalues ​" të saj ndaj ushtrive konvencionale të cilave i përket ushtria jonë. Ekzistojnë katër ose pesë shtete me më shumë forcë zjarri se Hezbollahu: këto janë Shtetet e Bashkuara, Kina, Rusia, Izraeli, Franca dhe Mbretëria e Bashkuar ... Kjo aftësi ushtarake nuk vonoi ta bënte atë një aktor shtetëror ”.

 

Tags

Komente