Korrik 04, 2020 22:27 Europe/Tirane
  • Turqia do edhe Erbilin?

Forcat ajrore turke zhvilluan një seri sulmesh në Irakun e veriut, njoftoi TV Sky Arabia, duke cituar burime kurde. Sipas burimeve, krahina Dahok (e cila është pjesë e rajonit të Kurdistanit të Irakut) u sulmua nga ushtria turke.

Agjensia e lajmeve ruse, TASS, tha se Ankaraja do të vazhdojë operacionin tokësor dhe se forcat turke do të ndërtonin 24 baza ushtarake në veriun e Irakut. Turqia njoftoi të mërkurën vendosjen e forcave speciale në Irakun verior si pjesë e një operacioni tokësor kundër elementëve të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) të mbështetur nga aviacioni dhe artileria e saj. Ky vendim ka të ngjarë të krijojë një fërkim midis Ankarasë dhe Bagdadit, i cili të martën e thirri ambasadorin turk për të protestuar kundër sulmeve nga forcat ajrore turke në tokën irakiane. Iraku kërcënoi të ndërpresë lidhjet tregtare me Turqinë. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Irakut ka kërcënuar të përdorë mjete ekonomike dhe tregtare për të ndaluar sulmet turke në Irakun verior. "Turqia ka interesa në Irak sepse bilanci vjetor tregtar midis Bagdadit dhe Ankarasë arrin në më shumë se 16 miliardë dollarë. Qeveria Irakiane do të ndërmarrë veprime kundër këtyre interesave nëse ekziston një nevojë urgjente, "tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Irakut Ahmed al-Sahaf. Sahaf më tej vuri në dukje se qeveria e Irakut ka një gamë të gjerë opsionesh për të ndaluar ofensivën turke dhe do të kërkojë kompensim për humbjen e jetës së civilëve. Procesi i zhvillimeve në terren tregon se Ankaraja po përpiqet të shfrytëzojë luftën kundër "grupeve terroriste" dhe të pretendojë sigurinë e zonave kufitare, për të pushtuar pjesë të tjera të rajoneve veriore të provincave Dahok dhe Erbil. Turqia kërkon të përsërisë skenarin e zbatuar në provincat siriane Hasake, Alepo dhe Raka.

 

Tags

Komente