Korrik 10, 2020 09:25 Europe/Tirane
  • Paralajmërimi rus: Planet e Izraelit për të aneksuar Bregun Perëndimor rrezikojnë shpërthimin e dhunës rajonale

Rusia ka paralajmëruar se planet kontradiktore të regjimit izraelit për të aneksuar pjesë të mëdha të Bregut Perëndimor të okupuar dhe Luginën strategjike Jordan rrezikojnë shpërthimin e dhunës në të gjithë rajonin e Lindjes së Mesme.

Duke folur në një konferencë javore për shtyp në kryeqytetin Moskë të enjten, Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova e përshkroi këtë plan si një zbatim të njëanshëm të propozimit të diskutueshëm të Presidentit amerikan Donald Trump për "paqen" midis regjimit të Tel Avivit dhe Palestinezëve, e ashtuquajtur "marrëveshje e shekullit" dhe përsëriti nevojën e një konsensusi ndërkombëtar për të hedhur poshtë planet okupuese e Izraelit. Marrëveshja e shekullit parashikon që Jeruzalemi të jetë "kryeqyteti i pandarë i Izraelit" dhe i lejon regjimit të Tel Avivit të aneksojë vendbanimet e paligjshme në Bregun Perëndimor të okupuar dhe Luginën e Jordanit. Plani gjithashtu u mohon refugjatëve palestinezë të drejtën e kthimit në atdheun e tyre. Plani i Trump ka shkaktuar një valë të gjerë protestash në të gjithë globin. " Plani i aneksimit gjithashtu do t'i japë fund perspektivës së të ashtuquajturës zgjidhje dy-shtetërore për konfliktin izraelito-palestinez, shtoi Zakharova. Ajo më tej vuri në dukje se Rusia ndan të njëjtin pozicion me atë të Lidhjes Arabe dhe Organizatës së Bashkëpunimit Islamik (OBI) përballë një përpjekje të tillë.

 

Tags

Komente