Gusht 05, 2020 07:34 Europe/Tirane
  • Liban: Hezbollahu kërkon unitet për të kapërcyer tragjedinë kombëtare

Lëvizja e rezistencës libaneze Hezbollah ka bërë thirrje për unitet për të kapërcyer atë që e përshkroi si një "tragjedi kombëtare" pas një shpërthimi vdekjeprurës në Bejrut.

Në një deklaratë të publikuar disa orë pas shpërthimit masiv në Portin e Bejrutit të Martën, Hezbollah ofroi "ngushëllimet më të thella për tragjedinë kombëtare që ndodhi në Liban në këto periudha të vështira", dhe kërkoi unitet kombëtar midis të gjithë libanezëve. "Kjo fatkeqësi e rëndë, së bashku me pasojat e saj të pashembullta dhe dëmet që ka shkaktuar në disa nivele, kërkon një qëndrim kombëtar nga i gjithë populli dhe forcat politike libaneze në një përpjekje për të kapërcyer këtë fatkeqësi," nënvizoi lëvizja libaneze e rezistencës. Shpërthimi ndodhi të martën në kryeqytetin e Libanit, duke lënë të paktën 73 njerëz të vdekur dhe afro 4,000 të tjerë të plagosur. Disa shpërthime më të vogla u dëgjuan përpara se të ndodhte shpërthimi më i madh. Qeveria libaneze e ka shpallur të mërkurën ditë zie kombëtare.

 

Tags

Komente