Gusht 13, 2020 20:25 Europe/Tirane
  • Paralajmërimi i Asadit, mesazh për Rusinë

Të Mërkurën duke folur para deputetëve, Presidenti sirian Bashar al-Asad e përshkroi Turqinë si një "agjent" të SHBA-së në Siri, duke pohuar se politika e turqve nuk ka asgjë më pak se ajo e izraelitëve dhe se ekziston një sinergji e përsosur që Siria do ta luftojë, por që aleatët e Damaskut, përkatësisht Rusia dhe Irani, do të duhet ta marrin parasysh:

"Ashtu siç Izraeli ka pushtuar në mënyrë të paligjshme Lartësitë Golan, Turqia filloi duke pushtuar pjesë të provincës kufitare strategjike të Idlibit dhe tani sytë e saj i ka hedhur nga rajoni strategjik i Latakias në brigjet perëndimore siriane dhe jo larg kufirit të Libanit. Dhe kjo, pa marrë parasysh marrëveshjet ndërkombëtare të nënshkruara në Astana ”.Aludimi është shumë i drejtpërdrejtë për të mos u kuptuar: duke përfituar nga armëpushimi i nënshkruar në Mars me Rusinë në Idlib, pastaj hapja e një fronti në Idlib dhe Libi, përsëri kundër Rusisë, Turqia nuk është ndalur gjatë disa javëve të fundit duke vepruar në një mënyrë të koordinuar me Izraelin në drejtim të përgatitjes së një përparimi SHBA-NATO në Sirinë perëndimore. Kjo është një përpjekje e qartë që drejtohet kundër pranisë detare ruse në Siri por edhe ndaj mburojës së saj anti-ajrore të instaluar në Sirinë perëndimore. Sidomos që shpërthimet në Bejrut më 4 gusht, duket se kanë pasur një efekt plotësisht të paparashikuar, atë të rivendosjes së kontaktit gjeografik tokësor midis Sirisë dhe Libanit, por edhe një lidhje portuale që sanksionet e SHBA janë përpjekur ta minojnë kohët e fundit. Të martën, porti Tartus njoftoi se mund të shërbejë plotësisht si një port zëvendësues për portin e Bejrutit. E njëjta vlen edhe për portin e Latakias. Kjo do të thotë një prani përsosshmërisht  e pallogaritur e Rusisë në skenën libaneze. Kësaj i shtohet një rrugë strategjike tokësore Iran-Irak-Siri-Mesdhe përmes së cilës ushqimet dhe karburanti tashmë po kalon në Liban. Fakti që Asad denoncon boshtin Turqi-Izrael ka kuptim: është koha që aleati i madh rus i Damaskut të rishikojë në mënyrë thelbësore lidhjet e tij me këta të dy: "Veprimet e Turqisë ishin aq të ngjashme me ato të regjimit sionist, saqë ne kemi vështirësi të bëjmë dallimin midis "armikut sionist" dhe "Turqisë së Vëllazërisë Myslimane". Me pak fjalë, Asad është i vendosur të çlirojë të gjithë Sirinë dhe të mbështesë Hezbollahun në këtë raund të ri të luftës Perandori-Rezistencë që po vjen dhe ku si gjithmonë Turqia dhe Izraeli luajnë një rol udhëheqës. Ai shpreson të jetë në gjendje të mbështetet te Irani, por edhe te Rusia: " Golani i Sirisë, i cili është okupuar nga Izraeli që nga viti 1967, mbetet në zemrën e çdo siriani të ndershëm. Asnjë vendim imoral izraelit ose amerikan nuk mund të ndryshojë statusin e Golanit në zemrat e sirianëve. E drejta jonë për ta rimarrë Golanin është e pandashme nga e drejta jonë për të çliruar të gjitha trojet tona nga terrorizmi. Nuk ka dallim midis një terroristi lokal ose të importuar, një ushtari sionist, atij turk ose amerikan, të gjithë ata janë armiq në territorin tonë."

 

Tags