Raporte

 • Myslimanët kremtojnë “Javën e Unitetit’

  Myslimanët kremtojnë “Javën e Unitetit’

  Tetor 23, 2021 17:26

  Myslimanët në të gjithë botën po kremtojnë “Javën e Unitetit Islamik”. Rasti përkon me përvjetorin e lindjes së Profetit Muhamed (s.a.v.s).

 • Forcat ajrore të Iranit mbajnë një stërvitje në shkallë të gjerë

  Forcat ajrore të Iranit mbajnë një stërvitje në shkallë të gjerë

  Tetor 23, 2021 12:00

  Një gamë e gjerë avionësh dhe dronësh, përfshirë dhjetëra avionë luftarakë, bombardues, avionë të transportit ushtarak dhe avionë zbulimi, janë përdorur në stërvitjen e fundit të forcave ajrore të Iranit. Zyrtarët iranianë kanë nënvizuar vazhdimisht se Republika Islamike nuk do të hezitojë të shtojë aftësitë e saj mbrojtëse.

 • Përshkallëzohen tensionet mes Britanisë së Madhe dhe Francës

  Përshkallëzohen tensionet mes Britanisë së Madhe dhe Francës

  Tetor 21, 2021 20:45

  Tensionet mes Britanisë së Madhe dhe Francës janë rritur ndjeshëm pasi Presidenti francez, Emmanuel Macron dërgoi një anije luftarake me shpejtësi të plotë drejt ishullit britanik të Xhersit duke ditur që në këtë ishull janë të vendosura dy anije luftarake britanike, HMS Severn dhe HMS Tamar.

 • Irani u dërgon ndihma njerëzve të Kunduzit

  Irani u dërgon ndihma njerëzve të Kunduzit

  Tetor 18, 2021 08:49

  Irani ka dërguar një autokolonë me ndihma humanitare në qytetin verior të Afganistanit, Kunduz, pasi ai javën e kaluar u shënjestrua nga një sulm vdekjeprurës me bombë, i pretenduar nga ISIS. Iranianët gjithashtu kanë mbajtur një tubim për të dënuar shpërthimin. Sulmi kishte në shënjestër një xhami shiite ndërsa besimtarët po falnin lutjet e së Premtes. Sulmi vdekjeprurës vrau dhjetëra njerëz dhe plagosi shumë të tjerë.

 • Punonjësit e Amazon dhe Google kundërshtojnë marrëveshjen me Izraelin

  Punonjësit e Amazon dhe Google kundërshtojnë marrëveshjen me Izraelin

  Tetor 18, 2021 07:08

  Mbi 1,600 punëtorë në dy gjigantë të teknologjisë amerikane, kanë kundërshtuar një marrëveshje me Izraelin. Punëtorët në Amazon dhe Google u kanë kërkuar punëdhënësve të tërhiqen nga projekti ‘Nimbus Project’. Projekti shet teknologji të rrezikshme për Izraelin e cila do t'i mundësojë regjimit të bëjë diskriminimin sistematik dhe më mizor kundër palestinezëve.

 • Sistemet e reja të mbrojtjes ajrore të Iranit u vunë në provë në shkallë të gjerë tek manovrat ajrore

  Sistemet e reja të mbrojtjes ajrore të Iranit u vunë në provë në shkallë të gjerë tek manovrat ajrore

  Tetor 17, 2021 16:11

  Forcat e Armatosura të Iranit kanë vënë në praktikë dhe provë në shkallë të gjerë sistemet e sapo zbuluara të mbrojtjes ajrore në ditën e dytë të stërvitjeve ajrore të koduar me emrin "Mbrojtësit e Hapësirës së Vilajetit-1400".