• Gjendje e jashtëzakonshme në Al-Hudejdah të Jemenit

  Gjendje e jashtëzakonshme në Al-Hudejdah të Jemenit

  Nëntor 13, 2019 12:38

  Qeveria e shpëtimit kombëtar të Jemenit ditën e mërkurë ka deklaruar se për shkak të përhapjes së etheve "Dengue" dhe Malaria,  është shpallur gjendje e jashtëzakonshme në provincën Al-Hudejdah të Jemenit.

 • Irakun po e trazojnë?

  Irakun po e trazojnë?

  Nëntor 10, 2019 13:05

  Iraku prej javësh ka qenë dëshmitar i trazirave civile...

 • Anglia trajnon ushtarët sauditë

  Anglia trajnon ushtarët sauditë

  Nëntor 09, 2019 08:49

  Bëhet e ditur se Anglia ka trajnuar ushtarët e Arabisë Saudite, e cila akuzohet për shkeljen e të drejtave të njeriut në Jemen.

 • Bin Selmani i pamëshirshëm?!

  Bin Selmani i pamëshirshëm?!

  Nëntor 08, 2019 07:41

  Reagimi mbarë botëror për vrasjen brutale të Jamal Khashoggi...

 • Disa ish-punonjës të Twitter spiunojnë për Arabinë Saudite

  Disa ish-punonjës të Twitter spiunojnë për Arabinë Saudite

  Nëntor 07, 2019 13:31

  Gjykata e San Franciskos të Amerikës ka akuzuar për spiunazh dy ish-punonjës të rrjetit social Twitter për shkak të zbulimit të informacioneve personale të përdoruesve të këtij rrjeti social që janë opozitarë të Arabisë Saudite dhe dërgimin e atyre informacioneve për autoritetet e Riadit në shkëmbim të marrjes së parave.

 • Musavi: Marrëveshja e Riadit nuk do të ndihmojë zgjidhjen e problemeve të Jemenit

  Musavi: Marrëveshja e Riadit nuk do të ndihmojë zgjidhjen e problemeve të Jemenit

  Nëntor 06, 2019 15:15

  Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Iranit në reagim ndaj marrëveshjes së Riadit të nënshkruar mes disa grupeve të pjesës jugore të Jemenin me Abdurabe Mansur Hadi, presidentin në dorëheqje të Jemenit, deklaroi se nënshkrimi i dokumenteve të tilla nuk do të ndihmojë zgjidhjen e problemeve të Jemenit.

 • Afrimi Iran-Arabi Saudite shqetëson Izraelin

  Afrimi Iran-Arabi Saudite shqetëson Izraelin

  Nëntor 05, 2019 21:15

   "Ka tregues që dëshmojnë një afrim midis Iranit dhe Arabisë Saudite. Zhvillimet që shqetësojnë Izraelin ", thanë ekspertët izraelitë të sigurisë që punojnë në veçanti në Institutin e studimeve mbi" sigurinë kombëtare" të regjimit izraelit.

 • Kushner i dha Princit të Kurorës Saudite lejen për të arrestuar Khashoggi

  Kushner i dha Princit të Kurorës Saudite lejen për të arrestuar Khashoggi

  Nëntor 04, 2019 18:28

  Dhëndri dhe këshilltari i Presidentit amerikan Donald Trump, Jared Kushner i dha leje mikut të tij, sundimtarit de-fakto të Arabisë Saudite, Princit të Kurorës, Muhamed bin Salman, për të arrestuar gazetarin disident, Jamal Khashoggi para se ky i fundit të vritej brutalisht vitin e kaluar.

 • Gjashtë ushtarë sauditë u vranë në përleshje me forcat jemenase

  Gjashtë ushtarë sauditë u vranë në përleshje me forcat jemenase

  Nëntor 03, 2019 21:09

  Ushtarët jemenas dhe luftëtarë nga Komitetet Popullore aleatë kanë vrarë të paktën gjashtë ushtarë sauditë gjatë sulmeve të ndara në rajonet kufitare jugperëndimore të Arabisë, si pjesë e sulmeve hakmarrëse kundër fushatës vdekjeprurëse të regjimit të Riadit kundër vendit të tyre.

 • Foshnja 9 mujore, simboli më i ri krimeve nga popullit të Jemenit

  Foshnja 9 mujore, simboli më i ri krimeve nga popullit të Jemenit

  Nëntor 03, 2019 15:22

   Publikimi i një foshnje 9 mujore të cilës i ishte vrarë nëna gjatë sulmeve ajrore të regjimit Al Saud, ka ngjallur reagime të gjera në mesin e përdoruesve të sferës virtuale dhe liridashësve të botës.